Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Wszystkie należne pacjentom procedury i materiały wymienia Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. 2019 poz. 1199 ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. 2020 poz. 1177).
Wizyta u lekarza dentysty nie wymaga skierowania. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł kontrakty z gabinetami stomatologicznymi (indywidualne praktyki stomatologiczne) oraz publicznymi i niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Fakt, że gabinet ma podpisaną umowę z NFZ potwierdza logo NFZ, które musi być umieszczone na budynku w którym znajduje się gabinet.
Osoba ubezpieczona może dokonać wyboru lekarza dentysty spośród wszystkich lekarzy, którzy zawarli umowy z NFZ.
Pacjent ma prawo do gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń.
Jeżeli ubezpieczony zażyczy sobie użycia ponadpodstawowego materiału stomatologicznego bądź świadczeń innych niż zawarte w wykazie, musi za nie zapłacić. Obecnie nie ma dopłat do materiałów ponadstandardowych np. materiał światłoutwardzalny jest płatny w pełnej wysokości przez pacjenta. Przy każdym gabinecie zakontraktowanym przez NFZ wywieszony jest wykaz gwarantowanych świadczeń i materiałów stomatologicznych oraz cennik usług prywatnych. Pacjent ma prawo zażądać od lekarza dentysty wystawienia rachunku za usługi prywatne.
NFZ nie finansuje świadczeń ponadstandardowych oraz leczenia w gabinecie stomatologicznym, który nie posiada kontraktu z NFZ.
Uwaga! Pacjentowi zgłaszającemu się z bólem, pomoc udzielana jest w dniu zgłoszenia.
Kobietom w ciąży poza podstawowymi świadczeniami przysługuje m.in. leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia do dodatkowych świadczeń dla:
Dodatkowe bezpłatne świadczenia z zakresu stomatologii, które przysługują dzieciom i młodzieży do 18 r.ż.:
W wypadku zakupu aparatu w gabinecie prywatnym nie przysługują dziecku bezpłatne wizyty kontrolne mimo, że nie ukończyło jeszcze 13 roku życia.
Dzieci niepełnosprawne do 16 r. ż., oraz pacjenci niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, którzy ukończyli 16 r. ż., - jeśli wynika to ze wskazań medycznych mają zapewnione zabiegi stomatologiczne wykonywane w znieczuleniu ogólnym oraz materiały kompozytowe światłoutwardzalne do wypełnień zębów. Świadczenie z tego zakresu obejmuje koszt konsultacji anestezjologicznej wraz z niezbędnymi badaniami, leki do znieczulenia ogólnego, zabieg znieczulenia ogólnego, kompleksowy zabieg stomatologiczny oraz opiekę po wykonanym zabiegu. Dokumentem potwierdzającym prawo do dodatkowych świadczeń dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym – jest orzeczenie o niepełnosprawności.
Fundusz gwarantuje również opiekę nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki (w tym rozszczepy podniebienia pierwotnego i wtórnego).
Wszystkie gabinety posiadające zawartą umowę z MOW NFZ pracują w oparciu o harmonogram zaakceptowany przez Fundusz, który w wyznaczonych dniach zapewnia m.in. dostępność do godz. 18.00. W ramach pełnego etatu lekarz dentysta ma być dostępny dla pacjenta:
W wypadku stomatologicznej pomocy doraźnej świadczenia wykonywane są:
W okresie ogłoszonego stanu epidemii stomatologiczna pomoc doraźna jest udzielana całodobowo, siedem dni w tygodniu.
Szczegółowy wykaz procedur medycznych i materiałów znajduje się w załącznikach do Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. 2019 poz. 1199 ze zm.)