Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

"Zdrowe Życie" w Bochni - podsumowanie lipcowego weekendu

11-07-2023

- „Zdrowe Życie” jest dla mnie bardzo ważne. Wierzę, że zachęci do regularnej profilaktyki – wskazywał Prezydent RP Andrzej Duda, który w sobotę odwiedził mobilną strefę zdrowia w Bochni. – Miasteczko zdrowia krąży po całej Polsce, aby ułatwić dostęp do badań. Zachęcamy do ich wykonywania, naprawdę warto to robić – dodawał.

Zdjęcie prezydenta Polski Andrzej Dudy przy stanowisku MOW NFZ w Bochni

Małopolska Bochnia była dwunastym przystankiem na tegorocznej trasie projektu „Zdrowe Życie”. W mobilnej strefie rozstawionej na bocheńskim Rynku wszyscy zainteresowani mogli bezpłatnie skorzystać z szeregu przygotowanych porad, konsultacji i badań – zbadać płuca, piersi i znamiona, skontrolować stan zębów u dzieci, sprawdzić poziom cukru, ciśnienia, skład ciała, dowiedzieć się, jak zadbać o serce czy ćwiczyć na zdrowie.

Zdjęcie namiotów MOW NFZ w trakcie Zdrowego Życia w Bochni

- „Zdrowe Życie” to projekt, który ma pokazać, jak ważne jest profilaktyka, jak istotna jest troska o własne życie i zdrowie oraz o zdrowie i życie naszych bliskich – podkreślał wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas oficjalnego otwarcie miasteczka zdrowia.

Przez cały weekend bocheński Rynek odwiedziły tysiące osób.  Z szerokiej oferty przygotowanej przez organizatorów korzystali młodsi i starsi, mieszkańcy Bochni i turyści, ci, którym troska o zdrowie towarzyszy na co dzień i tacy, dla których dopiero „Zdrowe Życie” stało się pretekstem do „przeglądu” organizmu i rozmowy o zmianie codziennych nawyków.

Zdjęcie pracownicy MOW NFZ, która rozmawia z kobietą w trakcie Zdrowego Życia w Bochni  Zdjęcie kącika malucha MOW NFZ w trakcie Zdrowego Życia w Bochni

Przy stanowiskach małopolskiego NFZ łącznie pojawiło się ponad 3,2 tys. osób! W niebieskich namiotach mogli oni m.in. wykonać analizę składu ciała i omówić jej wyniki z dietetykiem. Chętnych, by zmierzyć się z wagą, nie brakowało. Przez cały weekend zdecydowało się na to 388 osób. 861 gości strefy pytało naszych doradców o badania profilaktyczne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, 512 przyszłym urlopowiczom, którzy planują podróż po Europie, wydaliśmy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

130 kobiet i mężczyzn uczyło się samobadania piersi z krakowskimi Amazonkami, 460 rozmawiało o najzdrowszym leku – regularnych ćwiczeniach – z fizjoterapeutami z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, a 512 skorzystało z badań poziomu cukru czy ciśnienia, wykonywanych przy naszym stanowisku przez medyków ze Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni.

46 najmłodszych zbadało zęby w dentobusie, a 38 kobiet wykonało mammografię na pokładzie mammobusu w ramach programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez NFZ. Wśród nich była też dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, która do profilaktyki zachęcała w najlepszy możliwy sposób – własnym przykładem.

dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska na tle mammobusu

- Na stan naszego zdrowia w dużej mierze pracujemy sami – naszymi codziennymi wyborami. Niestety mieszkańcy naszego kraju do zdrowego stylu życia i profilaktyki ciągle nie przykładają odpowiedniej wagi. Chcemy to zmienić - mówi dyr. Fryźlewicz-Chrapisińska. - Projekt „Zdrowe Życie” to szansa, by zachęcić do zdrowszych nawyków i regularnych badań. Cieszę się, że włączyliśmy w jego organizację, a tak wielu mieszkańców regionu skorzystało z okazji, pojawiło się w miasteczku zdrowia i zadbało z nami o swoje zdrowie – dodaje.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności