Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

„Zdrowe Życie” w Bochni

06-07-2023
  • Bochnia to kolejny przystanek na trasie projektu „Zdrowe Życie”.
  • W najbliższy weekend (8-9 lipca) na bocheńskim Rynku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.
  • Przy stanowiskach małopolskiego NFZ m.in. wykonasz analizę składu ciała, skonsultujesz się z fizjoterapeutami, zbadasz ciśnienie czy poziom cukru we krwi oraz odbierzesz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na letnie podróże.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”, moglibyśmy uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych na Starym Kontynencie. Dotyczy to także Polaków.

- Na stan naszego zdrowia w dużej mierze pracujemy sami – naszymi codziennymi wyborami. Niestety mieszkańcy naszego kraju do zdrowego stylu życia i profilaktyki ciągle nie przykładają odpowiedniej wagi. Narodowy Fundusz Zdrowia chce to zmienić. Projekt „Zdrowe Życie”, w którego organizację się włączyliśmy, to szansa, by zachęcić mieszkańców Małopolski do zdrowszych nawyków i regularnych badań. Zapraszam wszystkich do Bochni – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Mobilna strefa zdrowia projektu „Zdrowe Życie” zaparkuje na bocheńskim Rynku już w najbliższy weekend (8-9 lipca). W ramach niej wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie skorzystać z szeregu przygotowanych porad, konsultacji i badań.

Przy stanowiskach małopolskiego NFZ m.in. wykonasz analizę składu ciała, omówisz uzyskane wyniki z dietetykiem i dowiesz się, jak ułożyć zdrowy jadłospis z bezpłatnym portalem Diety NFZ. Nasi doradcy podpowiedzą, z jakich badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia możesz korzystać i jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta.

Tym, którzy planują letnie podróże po Europie, od ręki wydamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie nagłego zachorowania, które zakłóci urlop, EKUZ potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców tych państw. Z Amazonkami nauczysz się samobadania piersi, a z fizjoterapeutami z Krajowej Izby Fizjoterapeutów porozmawiasz o najzdrowszym leku – regularnych ćwiczeniach. Przy naszym stanowisku spotkasz także medyków ze Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni i zbadasz poziom cukru we krwi czy ciśnienie.

Na bocheńskim rynku zaparkuje dentobus, w którym dzieci sprawdzą stan zębów i jamy ustnej, oraz mammobus. W mobilnym gabinecie wszystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie wykonywały mammografii, będę mogły zbadać piersi w ramach programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez NFZ.

Przy stanowiskach współorganizatorów projektu „Zdrowe Życie” w mobilnej strefie zdrowia wykonasz także spirometrię i USG płuc, skonsultujesz się z pulmonologiem, zbadasz znamiona dermatoskopem. Na miejscu porozmawiasz również z ekspertami Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny czy Narodowego Instytutu Kardiologii.

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej. Powstał we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU SA, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Bochnia jest 12. przystankiem na tegorocznej trasie projektu. W pierwszych 11. lokalizacjach wykonano blisko 50 tys. badań, usług i konsultacji.

Ogólnopolski projekt profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności