Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Zbadaj piersi w mammobusie i porozmawiaj o profilaktyce z doradcami NFZ

28-09-2022

Rak piersi niezmiennie należy do najczęściej występujących typów nowotworów u kobiet w naszym kraju. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ok. 20 tys. Polek, ponad 6 tys. pacjentek nie udaje się pomóc.

Ryzyko zmierzenia się z tym typem nowotworu wzrasta po 50. roku życia. Lekarze wśród czynników ryzyka wymieniają także m.in. występowanie raka piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2, późną menopauzę (po 55. roku życia), późne macierzyństwo (po 35. roku życia) lub bezdzietność oraz rozpoznane wcześniej, inne schorzenia piersi.

Rak piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa z chorobą jest zaś jej wczesne wykrycie. Pomaga w tym program wczesnego wykrywania nowotworów piersi finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach niego z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które – ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka – otrzymały pisemne wskazanie do ponownego zbadania się po upływie roku.

Do diagnozowania niepokojących zmian w piersiach służy mammografia, czyli zdjęcie rentgenowskie piersi. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana przez kilka sekund plastikową płytką od góry oraz z boku. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę – lekarze radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Spośród ponad 50 tys. Małopolanek, które w tym roku wykonały już profilaktyczną mammografię, na dalsze badania z powodu niepokojących zmian skierowano 3 tys. pań.

Stacjonarnie i w mammobusie

Mieszkanki Małopolska w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w blisko 30 pracowniach stacjonarnych. Dla ułatwienia badania są wykonywane także na pokładzie mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży.

Tylko we wrześniu zaplanowano ponad sto postojów mammobusów w różnych częściach naszego regionu. Do końca miesiąca zaparkują one jeszcze m.in. w Nawojowej, Skrzyszowie, Gorlicach, Koszycach, Dziewinie oraz Nowym Sączu. Na nowosądeckim rynku mobilny gabinet pojawi się w czwartek 29 września. Stanie tam również stanowisko plenerowe małopolskiego NFZ, gdzie m.in. od ręki wyrobisz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, niezbędną podczas odpoczynku w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA. EKUZ potwierdza prawo do potrzebnej pomocy medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców tych krajów.

Doradcy NFZ podpowiedzą, jak skorzystać z programu „Profilaktyka 40 Plus” i na jakie badania profilaktyczne zgłaszać się regularnie. Zachęcimy do tworzenia zdrowych jadłospisów z portalem diety.nfz.gov.pl, aktywowania Internetowego Konta Pacjenta oraz szczepień przeciwko COVID-19 i grypie przed nadchodzącym sezonem infekcyjnym.

Na miejscu dowiesz się również, jak umówić wizytę w kiosku profilaktycznym, który działa w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.

Doradcy małopolskiego NFZ będą dostępni w godz. 10-15. Rejestracja na mammografię pod numerem telefonu: 12 63 30 218 lub 503 777 651.

Pełen wykaz postojów mammobusów znajdziesz w tym miejscu.

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności