Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, która wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu i jest zazwyczaj powiązana z problemami kardiologicznymi i metabolicznymi.
Według ostrożnych szacunków w Polsce na różnego rodzaju uszkodzenia nerek cierpi 4,5 mln osób. Duża część z nich od dawna nie odwiedzała gabinetu lekarza i jeszcze nie wie o rozwijającej się chorobie.
Analiza Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie pokazuje, że w ub. roku w Małopolsce z powodu przewlekłej i schyłkowej niewydolności nerek leczyło się blisko 15 tys. osób. W oddziałach nefrologicznych w całym regionie w 2023 r. przyjęto ponad 3 tys. Małopolan. Z powodu postępującej niewydolności nerek dializ wymagało 2,7 tys. mieszkańców naszego regionu, 70 osobom specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeszczepili nowy organ. Nerki są najczęściej transplantowanym narządem. Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” wynika, że obecnie w całym kraju czeka na nie ponad 1,2 tys. osób.
We wczesnym wykrywaniu niewydolności nerek pomagają m.in. regularne badania krwi i moczu. Są one elementem programu „Profilaktyka 40 Plus”, skierowanego do osób po 40. roku życia.
21 marca, w trakcie „Marszu po zdrowie nerek na kopiec” organizowanego już po raz kolejny przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki, doradcy MOW NFZ będą zachęcać do przeglądu organizmu w ramach „Profilaktyki 40 Plus” i zdrowego stylu życia, który jest jednym z fundamentów zapobiegania chorobom nerek.
Podczas wydarzenia, w godz. 11-14, będzie można również skorzystać z porad ekspertów, poznać czynniki ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek. W programie wydarzenia m.in. wykład edukacyjny, konkurs z nagrodami, konsultacje i badania m.in. moczu, zawartości cukru czy BMI.
Wszystkie aktualności