Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

"Z dziennika profilaktyka" - spotkania edukacyjne w Tarnowie

24-05-2023

Mościckie Centrum Medyczne organizuje cykl spotkań poświęconych zdrowiu. Pierwsze z nich już w najbliższy czwartek 25 maja. Wezmą w nim udział także doradcy małopolskiego NFZ. Przy naszym stanowisku porozmawiasz o profilaktyce i wyrobisz EKUZ.

Dieta w okresie ciąży wpływa na stan i rozwój płodu, dlatego jest niezwykle ważna. Jakie składniki należy uzupełniać w tym szczególnym okresie i dlaczego? A czego panie spodziewające się dziecka powinny na talerzu unikać? Tym zagadnieniom poświęcone będzie pierwsze z cyklu bezpłatnych edukacyjnych porad zdrowotnych „Z dziennika profilaktyka”, organizowanych przez Mościckie Centrum Medyczne. 

Żywienie w ciąży budzi wiele wątpliwości. Chodzi głównie o to, jakie preparaty i w jakich dawkach stosować. Nad tematem czuwają eksperci, którzy wydają odpowiednie rekomendacje. Aby były one zgodne z aktualny stanem wiedzy, co jakiś czas są aktualizowane. Obecnie obowiązuję rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z lipca 2020 roku. Zgodnie z nimi rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych przez kobiety w ciąży nie jest zalecane. Panie spodziewające się dziecka powinny natomiast uzupełniać: kwas foliowy, witaminę D, jod, kwasy omega oraz żelazo. Dlaczego właśnie te składniki wymagają suplementacji? W jaki sposób to robić w trosce o bezpieczeństwo własne i dziecka? Na te tematy będzie mówić w czasie spotkania dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego Aleksandra Padło.

Kobiety w ciąży, jako grupa ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi, powinny być jednym z głównych odbiorców edukacji zdrowotnej. Dlatego podczas spotkania zaplanowano także część związana z przekazywaniem wiedzy. To od zachowań matki w okresie ciąży w znacznej mierze zależy, jaki będzie stan zdrowia dziecka po urodzeniu. Nieprawidłowy styl życia kobiety w ciąży może wpłynąć na słabszy rozwój maleństwa w okresie prenatalnym i niemowlęcym. Treści związane z edukacją przedstawi położna MCM Grażyna Jakubowska.

W spotkaniu edukacyjnym wezmą udział także doradcy małopolskiego NFZ. Porozmawiasz z nimi o zdrowych nawykach, profilaktyce chorób i badaniach przesiewowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, które dają szansę na wczesne wykrycie rozwijającej się choroby. Przy okazji można będzie również wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto zadbać o jej posiadanie, jeśli planujemy wyjazd za granicę. EKUZ potwierdza, że mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są wśród nich kraje Unii Europejskiej, ale też Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia czy Islandia.

Pierwsze spotkanie cyklu "Z dziennika profilaktyka" odbędzie się w czwartek 25 maja w Sali konferencyjnej na I piętrze MCM przy ulicy Kwiatkowskiego 15 w Tarnowie. Początek o godzinie 16:00. Zapisy w rejestracji i pod numerem telefonu 14 688 05 50. Cykl spotkań edukacyjnych odbywa się w partnerstwie z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Wszystkie aktualności