Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

V Przegląd Filmów o Autyzmie i zespole Aspergera Pod patronatem dyrektora Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie

24-11-2015

P. O. Dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska została patronem honorowym IV Przeglądu Filmów o autyzmie i Zespole Aspergera, który odbędzie się w dniach 27-28 listopada w Krakowie w kinie MIKRO. Organizatorami tego niezwykłego projektu są: EFFATHA Ośrodek dla Osób z Autyzmem oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych ZACISZE.  Akcji patronuje również Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Przegląd jest częścią obchodów Międzynarodowego Tygodnia Autyzmu.

W ramach Przeglądu w krakowskim Kinie Mikro odbędą się projekcje cztery projekcje filmów  związanych z tematyką autyzmu i Zespołem Aspergera, widziane z różnych perspektyw kulturowych: „Luke” reż. Alonso Mayo (USA), „Marathon” reż. Yoon-Chul Jeong (Korea Południowa), „Ben X” reż Nic Balthazar (Belgia, Holandia) oraz „Mary i Max” reż Adam Elliot (Australia).

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa w hallu Kina Mikro „Autyzm – zaakceptuj”.

Organizatorzy zapraszają na przegląd szczególnie osoby nie związane profesjonalnie z tematem autyzmu.  Ufają, że poprzez sztukę mogą wpływać na wrażliwość społeczną i akceptację osób z autyzmem i Zespołem Aspergera. Mają nadzieję, że filmy V Przeglądu – jak w latach poprzednich – wpłyną na świadome i wyrozumiałe przyjmowanie tych osób w różnorodnych okolicznościach społecznych.
Autyzm to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń rozwoju. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Z zaburzeniami autystycznymi rodzi się obecnie co setne dziecko na świecie. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Zaburzenia autystyczne tworzą spektrum, co oznacza, że różna może być zarówno ilość, jak i natężenie poszczególnych objawów, od bardzo łagodnych do bardzo poważnych. Nie leczony autyzm może prowadzić do głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. By pomóc osobom dotkniętym tym schorzeniem, potrzebna jest wczesna diagnoza, a potem specjalistyczna terapia.

W Małopolsce działają 3 poradnie oraz oddział dzienny rehabilitacyjny- realizujące w ramach kontraktu z NFZ świadczenia dla dzieci i dorosłych z autyzmem, oferujące specjalistyczną diagnostykę i opiekę medyczną:

  • „Effatha” Ośrodek dla Osób z Autyzmem (poradnia i oddział) - Kraków, ul. Zacisze 7 tel.12 430 13 82
  • Maltański Ośrodek Wczesnej Interwencji (poradnia) - Kraków, ul. Kasztanowa 4a tel. 12 424 14 40
  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tarnowie (poradnia)  - Punkt Wczesnej Interwencji - Tarnów, ul. Okrężna 4a tel.14 626 84 89

Więcej informacji o Festiwalu oraz innych formach działań na rzecz osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera:

„EFFATHA” Ośrodek dla Osób z Autyzmem

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „ZACISZE”

Wszystkie aktualności