Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie
Przepisy ustawy, która tworzy podstawowy system zabezpieczenia, czyli „sieć szpitali” wchodzą w życie już za kilka dni - 1 października. Nowe rozwiązania mają na celu usprawnienie organizacji udzielania świadczeń przez szpitale i przychodnie oraz poprawienie dostępu pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.
NFZ kontynuuje ogólnopolską kampanię informacyjną związaną z wejściem w życie sieci szpitali.
20 września pracownicy MOW NFZ spotkali się z pacjentami w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Stoisko odwiedziło ok 200 osób. Pacjenci mogli uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące leczenia po wejściu w życie sieci szpitali, programu Leki 75+ oraz założyć konto w ZIP.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania:
Czy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej musi zapewnić pediatrę?
Ambulatoria nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to forma pomocy doraźnej po zamknięciu gabinetów POZ. Nie ma podziału na ambulatoria dla dzieci i dla dorosłych. Służą one wszystkim pacjentom w godz. 18.00- 8.00 rano następnego dnia, w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy bez względu na wiek. Świadczenia mogą być udzielane w warunkach ambulatoryjnych lub w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta przez lekarza i pielęgniarkę.
Czy szpital w sieci zapewni pacjentowi rehabilitację?
Jeśli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał, szpital, który został zakwalifikowany do sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.
Czy to prawda, że znikną oddziały geriatryczne?
Obecnie w Małopolsce funkcjonuje 6 oddziałów geriatrii: w Krakowie w szpitalu MSWiA, Szpitalu Uniwersyteckim, Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego i w szpitalu w Wadowicach, Gorlicach i Brzesku.
Wszystkie te szpitale weszły do PSZ, czyli sieci szpitali. Zgodnie z obowiązującymi kryteriami zostały zakwalifikowane do różnych poziomów, ale wszystkie bez względu na poziom będą miały możliwość dalszego realizowania świadczeń na oddziałach geriatrycznych.
W przypadku szpitali krakowskich oddziały geriatryczne szpitale zostały zakwalifikowane do III i ogólnopolskiego poziomu i świadczenia geriatryczne będą realizować jako główne profile. Szpitale w Wadowicach, Proszowicach i Brzesku – zgodnie z obowiązującymi kryteriami do poszczególnych poziomów sieci szpitali zostały zakwalifikowane do poziomu I i świadczenia geriatryczne będą mogły realizować w ramach profilu wewnętrznego.
Gdzie w najbliższą środę?
27 września, w godzinach od 10.00 do 14.00, Małopolski OW NFZ zaprasza do swojego punktu informacyjnego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie przy ul. Lwowskiej 178a. Przypominamy, że osoby, które chcą założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta muszą mieć ze sobą dowód osobisty.