Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Środy z fizjoterapią w małopolskim NFZ w Krakowie i Tarnowie

27-11-2023

W środę 29 listopada zapraszamy na kolejną Środę z Fizjoterapią.

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że co drugi dorosły Polak (15+) dźwiga kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek ten systematycznie rośnie, szacunki wskazują, że w 2025 r. z otyłością będzie mierzyć się już blisko 30 proc. mieszkańców naszego kraju. Ta zaś jest poważnym problemem zdrowotnym, który wiąże się z szeregiem groźnych powikłań, wpływając m.in. na ryzyko rozwoju cukrzycy czy nowotworów piersi.

Epidemia zbędnych kilogramów to w dużej mierze efekt zmian w naszym stylu życia – na co dzień towarzyszy nam stres, mało śpimy, niezdrowo jemy, a odpoczywamy na kanapie. Tymczasem regularna aktywność fizyczna to nie tylko recepta na profilaktykę szeregu chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów, ale również „tabletka” istotna w terapii wielu różnych schorzeń. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia na intensywne ćwiczenia (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze) dorośli powinni poświęcać 150 minut tygodniowo, a w przypadku umiarkowanej intensywności aktywności (np. spacer, zakupy, praca na działce) – 300 minut w tygodniu.

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze szukają motywacji do zmiany codziennych nawyków, świetną okazją, by zrobić krok do zdrowia, są „Środy z fizjoterapią” w małopolskim NFZ. W ramach nich w każdą ostatnią środę miesiąca w naszych siedzibach w Krakowie i Tarnowie dyżurują przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Najbliższe spotkanie z nimi odbędzie się 29 listopada. To okazja, by porozmawiać o najlepszej aktywności fizycznej dla siebie, skonsultować wątpliwości, dowiedzieć się, jak ruch wpływa na zdrowie dorosłych i dzieci.

W Krakowie zapraszamy do naszej sali obsługi klientów (ul. Wadowicka 8W) w godz. 14-16. W tym miesiącu dyżur zostanie poświęcony rehabilitacji pacjentów z chorobami układu oddechowego. Będzie to okazja do rozmowy o refundowanym leczeniu astmy, POChP czy przewlekłych infekcji dróg oddechowych oraz samodzielnych ćwiczeniach w domu.

W Tarnowie dyżur fizjoterapeutów odbędzie się w godz. 13:30-15:30 (hall budynku Urzędu Wojewódzkiego, al. Solidarności 5-9, przy punkcie obsługi klientów NFZ) pod hasłem: "Zdrowe stopy - fundament dla zdrowego rozwoju dzieci". Na miejscu dzieci i młodzież (5-16 lat) będą mogli bezpłatnie wykonać badanie na podobarografie, który umożliwia ocenę rozkładu nacisku stóp na podłoże w pozycji stojącej.

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności