Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Środy z fizjoterapią w małopolskim NFZ

29-05-2023

W każdą ostatnią środę miesiąca w małopolskim NFZ będą dyżurować przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

To okazja, by wykonać bezpłatne pomiary w kiosku profilaktycznym, omówić ich wyniki z fizjoterapeutami i zapytać o odpowiednią aktywność fizyczną.

Najbliższy dyżur już w środę 31 maja.

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że co drugi dorosły Polak (15+) dźwiga kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek ten systematycznie rośnie, szacunki wskazują, że w 2025 r. z otyłością będzie mierzyć się już blisko 30 proc. mieszkańców naszego kraju. Ta zaś jest poważnym problemem zdrowotnym, który wiąże się z szeregiem groźnych powikłań, wpływając m.in. na ryzyko rozwoju cukrzycy.

Epidemia zbędnych kilogramów to w dużej mierze efekt zmian w naszym stylu życia – na co dzień towarzyszy nam stres, mało śpimy, niezdrowo jemy, a odpoczywamy na kanapie. Tymczasem regularna aktywność fizyczna to nie tylko recepta na profilaktykę szeregu chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów, ale również „tabletka” istotna w terapii wielu różnych schorzeń. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia na intensywne ćwiczenia (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze) dorośli powinni poświęcać 150 minut tygodniowo, a w przypadku umiarkowanej intensywności aktywności (np. spacer, zakupy, praca na działce) – 300 minut w tygodniu.

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze szukają motywacji do zmiany codziennych nawyków, świetną okazją, by zrobić krok do zdrowia będą „Środy z fizjoterapią” w małopolskim NFZ. W ramach nich w każdą ostatnią środę miesiąca w sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W) spotkasz przedstawicieli Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Omówisz z nimi wyniki pomiarów wykonanych w kiosku profilaktycznym i porozmawiasz o najlepszej formie aktywności fizycznej dla siebie.

Kiosk profilaktyczny, który działa w SOK, umożliwia bezpłatne wykonanie podstawowych pomiarów medycznych - ciśnienia tętniczego krwi, wzrostu, masy ciała i jego składu oraz wskaźnika BMI. Pomagają one ocenić ryzyko groźnych chorób cywilizacyjnych. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Indeks masy ciała, czyli BMI, jest istotny, by oszacować zagrożenie nadwagą i otyłością oraz ich konsekwencjami.

Najbliższy dyżur fizjoterapeutów odbędzie się w środę 31 maja w godz. 14-16. W SOK niezmiennie odbywają się również spotkania z przedstawicielkami Krakowskiego Towarzystwa Amazonek, poświęcone profilaktyce raka piersi czy małopolskimi policjantami, którzy dzielą się receptami na przeciwdziałanie oszustom.

Wszystkie aktualności