Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Różowe środy z Amazonkami w małopolskim NFZ

09-05-2023

Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ok. 18-20 tys. kobiet. Ponad 6 tys. z nich nie udaje się pomóc.

Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. O roli profilaktyki będziemy przypominać razem z Krakowskim Towarzystwem Amazonki, które od lat działa na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi.

W każdą drugą środę miesiąca w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 12-14 zaplanowano dyżury Amazonek. Najbliższy odbędzie się wyjątkowo w trzecią środę miesiąca - 17 maja. Spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia to okazja do wymiany doświadczeń związanych ze starciem z nowotworem, rozmowy o profilaktyce raka piersi i nauki na fantomach prawidłowego samobadania piersi, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu.

Przy okazji wizyty w SOK wszyscy zainteresowani będą mogli wykonać także bezpłatne pomiary w kiosku profilaktycznym – zmierzyć ciśnienie, wagę, wzrost, wskaźnik BMI i skład ciała – oraz porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki małopolskiego NFZ o zdrowych nawykach, ograniczających ryzyko nowotworu i regularnych „przeglądach” organizmu.

Zrób mammografię

W ramach programu profilaktyki nowotworów piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z darmowych badań mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka, otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływanie roku.

Do diagnostyki jest wykorzystywana mammografia, która jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersiach. To nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Badania wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Mammografia w ramach programu jest obecnie wykonywana w 29. pracowniach stacjonarnych w naszym regionie oraz na pokładzie specjalnych, mobilnych gabinetów. Docierają one przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Niepotrzebne jest skierowanie, nie ma znaczenia również miejsce zamieszkania.

Badania przeprowadzane w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt. Szczegółowy harmonogram postojów mammobusów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ. Tam znajduje się również lista stacjonarnych placówek, które wykonują bezpłatną mammografię w ramach programu przesiewowego.

W ub. roku do badań w programie było uprawnionych ponad 300 tys. Małopolanek. Zbadały się blisko 72 tys. z nich, w tym ponad 39 tys. na pokładzie mammobusów.

Małopolski Oddział Wojewódzki 
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności