Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie
Ponad 80 tysięcy kobiet z Małopolski skorzystało w ubiegłym roku z bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. To ponad 5 tysięcy więcej niż w 2014 r. Co raz więcej kobiet korzysta też z badań w mammobusach – w 2015 było 31 tysięcy (1,5 tys. więcej niż w 2014 r.).
W ubiegłym roku w Małopolsce mammobusy wyjeżdżały do mniejszych i większych miejscowości 778 razy. Starały się dotrzeć się wszędzie tam, gdzie kobiety mogą mieć utrudniony dostęp do mammografii w ośrodkach stacjonarnych. Procent kobiet, które korzystają z badań w mobilnych pracowniach rośnie co roku – potwierdza to ważną rolę mammobusów w funkcjonowaniu programu i docieraniu do miejsc, gdzie nie ma stacjonarnych ośrodków.
Dla 3 332 kobiet z tych 80 tysięcy badanie profilaktyczne wskazało konieczność dalszej diagnostyki, w trakcie których miały wykonywane dodatkowe badania (dodatkowa mammografia, USG, biopsja), aby określić ewentualny sposób leczenia.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Doprowadza do zgonów u 5,2 tys. Polaków rocznie. Za główny czynnik ryzyka uważa się wiek - większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (około 80 proc.). Rak piersi działa podstępnie, szybko, bez wyraźnych objawów. Czas naszej reakcji może uratować życie. Najprostszą metodą jest profilaktyka.
W Małopolsce od rozpoczęcia w 2007 roku programu profilaktyki raka piersi z badań skorzystało niemal 300 tysięcy kobiet. Małopolski Oddział NFZ sfinansował w sumie 635 582 badań. W ramach profilaktycznej mammografii wykryto 1081 nowotworów złośliwych.
W ubiegłym roku z mammografii w ramach programu profilaktyki skorzystało 37,5 proc. mieszkanek Małopolski, które w 2015 objęte były programem. Najwięcej – ponad 48 procent w powiecie miechowskim, ponad 40 procent uprawnionych do badania kobiet zbadało się w powiatach: krakowskim, olkuskim, proszowickim, nowosądeckim, wielickim. W Krakowie z badań skorzystało prawie 20 tys. kobiet (ponad 38 proc. uprawnionych do badań).
Mieszkanki Małopolski mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w 33 ośrodkach stacjonarnych (lista wszystkich ośrodków). Informacja o stacjonowaniu mammobusów w Małopolsce jest co miesiąc publikowana na stronie internetowej MOW NFZ - w kalendarzu mammobusów .
Na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą zgłaszać się kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu. Jeśli nie są objęte programem, mogą skorzystać z badań na podstawie skierowania.
W tym roku MOW NFZ zarezerwował w budżecie na profilaktykę raka piersi 7 777 075 zł. Mammografia w ramach profilaktyki to tzw. świadczenia nielimitowe. Jeśli placówki realizujące program przekroczą wartość umów, MOW NFZ pokryje wszystkie nadwykonania.
5 lutego Małopolski Oddział NFZ będzie uczestnikiem 1. Forum na Rzecz Onkologii organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Onkologii Unicorn. W Centrum Kongresowym ICE będzie można w piątek spotkać się z pracownikami MOW NFZ, którzy podzielą się swoją wiedzą i odpowiedzą na pytania dotyczące leczenia onkologicznego. Każdy chętny będzie mógł otworzyć konto w ZIP.