Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Ponad 50 osób skorzystało z badań poziomu cukru w trakcie Dnia Otwartego w Małopolskim Oddziale NFZ

26-01-2019

26 stycznia w trakcie Dnia Otwartego pod hasłem #niecukrz – cukier szkodzi można było nie tylko sprawdzić poziom cukru, ale również zbadać ciśnienie i porozmawiać z dietetykiem. Do badań zachęcała Zastępca Dyrektora MOW NFZ ds. Służb Mundurowych Agnieszka Pietraszewska-Macheta. 

Eksperci podkreślają, że w profilaktyce cukrzycy najistotniejsza jest prawidłowa, zbilansowana dieta, bez nadmiaru cukru i tłuszczu, bogata w warzywa i owoce, oraz oczywiście ruch. Zmiana stylu życia może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Osoby zagrożone cukrzycą powinny również regularnie się badać. 

Osoby, które przyszły w sobotę do MOW NFZ przede wszystkim chciały rozwiać obawy, czy zagraża im cukrzyca. Mogły wypełnić przygotowaną ankietę, która określa poziom zagorzenia cukrzycą. Rozmowa z dietetykiem była okazją do zrobienia małego rachunku sumienia na temat nie tylko tego, co jemy, ale i jak jemy. Dietetyczka, która rozmawiała z zainteresowanymi mówiła wprost, że cukier jest jak narkotyk - przyzwyczajony organizm chce go więcej i więcej. W kwestii ograniczenia cukru nie tylko rezygnacja z samego cukru jest konieczna. Należy pamiętać, że obecnie coraz więcej produktów – szczególnie tych wysoko przetworzonych zawiera cukier, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. Jego ograniczenie w naszej diecie to nie wszystko. Ważne jest jak przygotowujemy produkty, jak długo je gotujemy, z czym łączymy lub przetwarzamy. Dietetyczka wyjaśniała różnice miedzy sokiem tłocznym, wyciskanym, nektarem, a napojem owocowym. Zachęcała wszystkich, bez względu na to, czy są zagrożeni cukrzycą, aby uważnie czytać etykiety produktów, gotować samodzielnie, zdrową dietę łączyć z ruchem.

W trakcie Dnia Otwartego do Oddziału zgłaszały się również osoby z już zdiagnozowaną cukrzycą. Mogły trzymać informacje nt. prawidłowego mierzenia cukru w odpowiednich porach dnia, opieki medycznej, która przysługuje chorym na cukrzycę, zasad refundacji wyrobów medycznych związanych z ich chorobą, listy refundowanych leków na cukrzyce i diety, która różni się od tej, która jest odpowiednia dla zdrowych osób, ale także w zależności od typu cukrzycy na jaką chorują.  

Kilkanaście osób, które jeszcze nie skorzystały jeszcze z zimowej aury odebrało EKUZ, żeby być czuć się bezpiecznie na nartach w Słowacji lub Austrii. 

Wszystkie aktualności