Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Ogólnopolska kampania informacyjna związana z wejściem w życie sieci szpitali

14-09-2017

6 września Małopolski Oddział NFZ rozpoczął ogólnopolską kampanię informacyjną związaną z wejściem w życie sieci szpitali.

Stoisko informacyjne zostało już zorganizowane w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

W środę 13 września byliśmy w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Pacjenci mogli uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące leczenia po wejściu w życie sieci szpitali, programu Leki 75+ oraz założyć konto w ZIP.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie będą korzyści dla pacjenta po wejściu w życie sieci szpitali?

Sieć szpitali wprowadza kompleksową opiekę nad pacjentem, którą zorganizuje szpital poprzez: zapewnienie pacjentowi leczenia szpitalnego, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację. Wprowadzenie koordynacji leczenia pacjenta zapewni lepszą dostępność poradni przyszpitalnych. Utworzenie przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalach przy SOR i izbach przyjęć, wpłynie na skrócenie kolejek.

  • Czy pacjenci zachowają miejsca w kolejkach?

Prawa pacjenta zabezpieczają przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Gwarantują one, że pacjenci nie utracą miejsc na listach oczekujących. Pacjenci, którzy czekają na uzyskanie świadczenia w szpitalu, który nie znalazł się w sieci i nie uzyska kontraktu w konkursie, mogą zapisać się na listę oczekujących u innego, wybranego przez siebie świadczeniodawcy. Świadczeniodawca, do którego zgłosi się pacjent przy wyznaczaniu terminu udzielenia świadczenia ma obowiązek uwzględnienia daty zgłoszenia pacjenta u poprzedniego świadczeniodawcy, co oznacza, że nie w każdym przypadku zaproponowany termin będzie identyczny z terminem wyznaczonym przez poprzedniego świadczeniodawcę.

  • Czy sieć szpitali zapewni stabilizację?

Szpitale zakwalifikowane do sieci, które wykonują większość świadczeń szpitalnych oraz znaczną część świadczeń ambulatoryjnych, uzyskają kontrakty na 4 lata. To ustabilizuje ich sytuację.

Gdzie w najbliższą środę?

20 września, w godzinach od 10: 00 do 14: 00, Małopolski OW NFZ zaprasza do swojego punktu informacyjnego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. 

Wszystkie aktualności