Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Niedziela dla zdrowia w Zakopanem

16-08-2021

Ponad 300 osób wzięło udział w pikniku profilaktycznym zorganizowanym przez małopolski NFZ i miasto Zakopane na Dolnej Równi Krupowej.

Niedzielny piknik był kolejną odsłoną akcji profilaktycznej, zachęcającej mieszkańców naszego regionu do regularnych „przeglądów” swoich organizmów. W miasteczku zdrowia na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem pojawiło się ponad 300 osób.

Uczestnicy pikniku na miejscu mogli skonsultować swój stan zdrowia z pulmonologiem i onkologiem, zmierzyć cukier i ciśnienie, oddać krew, nauczyć się samobadania piersi oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką. Dietetyk pomagał w analizie składu ciała i podpowiadał, jak umieścić zdrowie na talerzu oraz w prosty sposób stworzyć smaczny i zdrowy jadłospis dla całej rodziny z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl. Pracownicy małopolskiego NFZ wydawali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzali profile zaufane oraz pomagali w pierwszych logowaniach do Internetowego Konta Pacjenta.

Piknik był również okazją, by mieszkańców Podhala oraz turystów zachęcić do regularnych badań diagnostycznych i udziału w programie „Profilaktyka 40 PLUS”.

Rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS” to podpowiedź dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak zrobić pierwszy krok do zdrowia. W ramach niego osoby po 40. roku życia mogą wykonać pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych, dobranych do indywidualnych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Żeby to zrobić, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić specjalną ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48 h). Osoby, które nie aktywowały jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić kwestionariusz dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

W skład „Profilaktyki 40 PLUS” wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną. Obejmują one m.in. badanie PSA w kierunku raka prostaty, morfologię krwi, próby wątrobowe, pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar cholesterolu, pomiar masy ciała czy oceny miarowości rytmu serca. Badania można wykonać w dowolnej placówce, która bierze udział w programie. Ich lista jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Wyniki badań wykonanych w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta albo odebrać w placówce przeprowadzającej badania. Skonsultować należy je z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia, od 1 lipca zostały również zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie kardiologa, neurologa czy ortopedy.

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności