Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Nauka udzielania pierwszej pomocy w małopolskim NFZ

23-02-2024
  • Szybka reakcja i skuteczna pierwsza pomoc to szansa na życie i zdrowie dla osób po nagłym zatrzymaniu krążenia, ofiar wypadków komunikacyjnych, chorych z zawałami serca, udarami mózgu czy gwałtownymi objawami alergii.
  • W najbliższy wtorek (27 lutego) podstaw udzielania pierwszej pomocy będzie można nauczyć się w krakowskiej sali obsługi klientów małopolskiego NFZ.
  • Szkolenia poprowadzi zespół Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
  • Kolejne są planowane w czerwcu i we wrześniu.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2023 r. w centrach powiadamiania ratunkowego odebrano w sumie ponad 22 mln połączeń przychodzących – o milion więcej niż w 2022 r. Wśród zdarzeń, które powodowały wybieranie numeru alarmowego 112, dominują te związane ze wypadkami i kolizjami na drogach. Liczna grupa dzwoniących to jednak także ci zgłaszający problemy ze zdrowiem - złe samopoczucie, ból, problemy kardiologiczne. Analiza MSWiA pokazuje, że łącznie w ub. roku w systemie utworzono ponad 2,9 mln zdarzeń alarmowych przekazanych do jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Ludzki mózg zaczyna umierać po zaledwie czterech minutach bez tlenu, a zachodzące w nim zmiany są nieodwracalne. Szybka reakcja – wezwanie ratowników medycznych i pierwsza pomoc na miejscu - daje szansę na życie i zdrowie osobom po nagłym zatrzymaniu krążenia, ofiarom wypadków komunikacyjnych, chorym z zawałami serca, udarami mózgu czy gwałtownymi objawami alergii. Niesienie ratunku to nie tylko odruch serca. To także prawny obowiązek każdego z nas.

Podstaw skutecznego udzielania pierwszej pomocy wszyscy zainteresowani będą mogli nauczyć się w najbliższy wtorek (27 lutego) w sali obsługi klientów Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Szkolenie poprowadzi zespół Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy pokażą m.in. jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową czy korzystać z defibrylatora AED. Wytłumaczą także, jak zadbać o własne bezpieczeństwo przy udzielaniu pomocy, ocenić stan poszkodowanego i jakie najważniejsze informacje przekazać w rozmowie z dyspozytorem medycznym.

Dyżur ratowników odbędzie się w godz. 12-14. Kolejne są planowane w czerwcu i we wrześniu.

Wizyta w SOK to jak zwykle także okazja do rozmowy z doradcami małopolskiego NFZ ds. profilaktyki. Podpowiedzą oni, jak znaleźć program profilaktyczny dla siebie i zdrowiej jeść z serwisem Diety NFZ. Na miejscu można także dowiedzieć się wszystkiego o aktywowaniu Internetowego Konta Pacjenta i aplikacji mobilnej mojeIKP. W tej ostatniej znajduje się specjalna zakładka „Pierwsza pomoc” ze wskazówkami dotyczącymi czynności potrzebnych do niesienia ratunku np. w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia

Wszystkie aktualności