Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Celiakii w małopolskim NFZ

14-05-2024
  • Celiakia jest częstym schorzeniem – występuje co najmniej u 1 proc. Polaków. 
  • Nie ma standardowego zestawu objawów sugerujących celiakię. Choroba może przejawiać się tylko jednym lub wieloma symptomami.
  • Dwukrotnie częściej na celiakię chorują kobiety.

Celiakia najczęściej ujawnia się w dzieciństwie i u osób między 30. a 50. rokiem życia. Wiele osób chorych nie jest świadomych swojej choroby. Objawy celiakii często bywają błędnie uznawane za zespół jelita nadwrażliwego lub inne schorzenia. Czasami dojście do prawidłowej diagnozy zajmuje nawet kilka lat.

Nie tolerujesz glutenu? Masz objawy, które mogą wskazywać na celiakię?

16 maja 2024 r. od godz. 12 do 15 w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W na wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, czym jest celiakia i dieta bezglutenowa będzie czekał przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, którzy odpowie na pytania związane z chorobą: jak wygląda diagnostyka i leczenie związane z nietolerancją glutenu, jak prowadzić odpowiednią dietę i sprawdzać, czy produkt, które kupujemy rzeczywiście, są bez glutenu.

Celiakia przewodnik dla pacjenta – poradnik przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej przygotował przewodnik dla pacjenta

Sprawdzone informacje na temat celiakii: www.celiakia.pl

Wszystkie aktualności