Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie
Już przyjmowanie pięciu lekarstw jednocześnie wiąże się z ryzykiem wzajemnych interakcji i groźnych dla zdrowia powikłań. Polipragmazja, czyli wielolekowość jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów, często cierpiących na szereg różnych chorób charakterystycznych dla jesieni życia – cukrzycę, niewydolność serca, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze. Długa lista schorzeń to długa lista przyjmowanych preparatów, często dodatkowo uzupełniana na własną rękę – środkami reklamowanymi w mediach, suplementami diety czy ziołami.
Z danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie poświęconym polipragmazji wynika, że w 2018 r. 4,5 mln Polaków w okresie sześciu miesięcy zrealizowało recepty na leki zawierające co najmniej pięć różnych substancji czynnych. Zdecydowana większość z nich – 2,9 mln – to seniorzy po 65. roku życia. Co więc aż 380 tys. nestorów przyjmowało tabletkowy koktajl substancji regularnie przez co najmniej rok!
Jak łykać tabletki z głową? Tego wszyscy zainteresowani dowiedzą się w ramach cyklu „Środa z farmaceutami. Leki pod kontrolą” organizowanego przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia we współpracy z Okręgową Izbą Aptekarską w Krakowie. Spotkania z farmaceutami będą okazją do skonsultowania listy przyjmowanych preparatów, rozmowy o ryzyku groźnych interakcji, poznania zasad właściwego przyjmowania przepisanych leków. Czytanie ulotek dołączonych do opakowań leków nie jest bowiem ulubionym zajęciem Polaków, tymczasem na działanie tabletek może mieć wpływ nawet napój stosowany do ich popijania.
Pierwsze spotkanie z farmaceutami odbędzie się w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w środę 14 lutego w godz. 12-14. Na konsultację nie trzeba zapisywać się wcześniej.
Miej serce dla serca
Wizyta w SOK to także okazja do rozmowy z doradcami małopolskiego NFZ ds. profilaktyki. W najbliższą środę z okazji walentynek będą oni szczególnie zachęcać do troski o swoje serce. Choroby układu krążenia niezmiennie pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Szansą, by to zmienić, jest zdrowy styl życia i regularne badania profilaktyczne.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK). Jest on skierowany do osób w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z takiej profilaktyki. W ramach niego jest sprawdzany m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, lekarz ocenia ryzyko zachorowania, podpowiada jak zadbać o serce, a w razie potrzeby kieruje na dalsze leczenie specjalistyczne.
Żeby skorzystać z tej formy profilaktycznej diagnostyki, wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Badania są bezpłatne, nie wymagają żadnego skierowania.
Harmonogram „Śród z farmaceutami” w małopolskim NFZ:
Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie