Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Leki pod kontrolą. Kolejne spotkanie z farmaceutami z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

14-05-2024
  • Małopolski NFZ zaprasza na cykl spotkań z farmaceutami pod hasłem „Leki pod kontrolą”, organizowany wspólnie z Okręgową Izbą Aptekarską w Krakowie.
  • Konsultacje są szansą, by omówić ze specjalistami listę przyjmowanych lekarstw, suplementów, ziół i uniknąć groźnych interakcji.
  • Najbliższe spotkanie z farmaceutami odbędzie się 15 maja.

Już przyjmowanie pięciu lekarstw jednocześnie wiąże się z ryzykiem wzajemnych interakcji i groźnych dla zdrowia powikłań. Polipragmazja, czyli wielolekowość jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów, często cierpiących na szereg różnych chorób charakterystycznych dla jesieni życia – cukrzycę, niewydolność serca, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze. Długa lista schorzeń to długa lista przyjmowanych preparatów, często dodatkowo uzupełniana na własną rękę – środkami reklamowanymi w mediach, suplementami diety czy ziołami.

Z danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie poświęconym polipragmazji wynika, że w 2018 r. 4,5 mln Polaków w okresie sześciu miesięcy zrealizowało recepty na leki zawierające co najmniej pięć różnych substancji czynnych. Zdecydowana większość z nich – 2,9 mln – to seniorzy po 65. roku życia. Co więc aż 380 tys. nestorów przyjmowało tabletkowy koktajl substancji regularnie przez co najmniej rok!

Jak łykać tabletki z głową? Tego wszyscy zainteresowani dowiedzą się w ramach cyklu „Środa z farmaceutami. Leki pod kontrolą” organizowanego przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia we współpracy z Okręgową Izbą Aptekarską w Krakowie. Spotkania z farmaceutami są okazją do skonsultowania listy przyjmowanych preparatów, rozmowy o ryzyku groźnych interakcji, poznania zasad właściwego przyjmowania przepisanych leków. Czytanie ulotek dołączonych do opakowań leków nie jest bowiem ulubionym zajęciem Polaków, tymczasem na działanie tabletek może mieć wpływ nawet napój stosowany do ich popijania.

Najbliższe spotkanie z farmaceutami odbędzie się w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w środę 15 maja w godz. 12-14. Na konsultację nie trzeba zapisywać się wcześniej, ale warto wziąć ze sobą spis leków, jakie zażywamy. 

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia

Wszystkie aktualności