Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Czy otyłość ma wpływ na choroby nowotworowe?

06-02-2020

Małopolski Oddział NFZ odwiedzili przedstawiciele stowarzyszeń, którzy na co dzień mają kontakt z osobami chorymi na nowotwory.

Krakowskie Amazonki instruowały, jak samodzielnie badać piersi oraz dzieliły się z wszystkimi zainteresowanymi praktyczną wiedzą z zakresu wyboru protezy piersi i własnymi doświadczeniami w leczeniu obrzęków limfatycznych.

Warto zaznaczyć, że w przypadku kobiet po menopauzie jednym z czynników sprzyjającym zachorowalności na raka piersi jest – jak podaje raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski” – otyłość.

O tym, jak istotną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej pełni właściwa dieta mówił również prof. Jerzy Jakubowicz- specjalista onkolog.  Dlatego też w trakcie każdej Środy z Profilaktyka w MOW NFZ każda osoba może sprawdzić poziom cukru, zmierzyć ciśnienie, obliczyć BMI, sprawdzić skład masy ciała w analizatorze. W każdą środę można również porozmawiać z dietetykiem - zarówno o właściwej diecie, ale też o tym, jak ograniczyć ilość cukru i nie ma co ukrywać – schudnąć, korzystając z różnych rodzajów diet w ramach portalu diety.nfz.gov.pl.  

Tymczasem w ciągu ostatnich dziesięciu lat ilość cukru spożywanego średnio przez jednego mieszkańca Polski wzrosła o blisko 12 kg. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysokoprzetworzonych produktach.

Trwają prace nad „podatkiem cukrowym”

Jak pokazuje raport NFZ znaczący wzrost cukrów prostych w diecie Polaków związany jest ze stale rosnącą konsumpcją słodkich napojów. Taką sytuację wiąże się z występującą epidemią otyłości, zwłaszcza w grupie dzieci i młodzieży.

Zasadniczym celem projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest wprowadzenie m. in. opłaty od napojów słodzonych jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością.

Wprowadzenie podatku cukrowego ma przede cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Dochody z opłaty od napojów słodzonych będą wpływać do NFZ i będą musiały być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

Playlista spotów kampanii #NieCukrz

Wszystkie aktualności