Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie
Małopolski Oddział NFZ odwiedzili przedstawiciele stowarzyszeń, którzy na co dzień mają kontakt z osobami chorymi na nowotwory.
Krakowskie Amazonki instruowały, jak samodzielnie badać piersi oraz dzieliły się z wszystkimi zainteresowanymi praktyczną wiedzą z zakresu wyboru protezy piersi i własnymi doświadczeniami w leczeniu obrzęków limfatycznych.
Warto zaznaczyć, że w przypadku kobiet po menopauzie jednym z czynników sprzyjającym zachorowalności na raka piersi jest – jak podaje raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski” – otyłość.
O tym, jak istotną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej pełni właściwa dieta mówił również prof. Jerzy Jakubowicz- specjalista onkolog. Dlatego też w trakcie każdej Środy z Profilaktyka w MOW NFZ każda osoba może sprawdzić poziom cukru, zmierzyć ciśnienie, obliczyć BMI, sprawdzić skład masy ciała w analizatorze. W każdą środę można również porozmawiać z dietetykiem - zarówno o właściwej diecie, ale też o tym, jak ograniczyć ilość cukru i nie ma co ukrywać – schudnąć, korzystając z różnych rodzajów diet w ramach portalu diety.nfz.gov.pl.
Tymczasem w ciągu ostatnich dziesięciu lat ilość cukru spożywanego średnio przez jednego mieszkańca Polski wzrosła o blisko 12 kg. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysokoprzetworzonych produktach.
Trwają prace nad „podatkiem cukrowym”
Jak pokazuje raport NFZ znaczący wzrost cukrów prostych w diecie Polaków związany jest ze stale rosnącą konsumpcją słodkich napojów. Taką sytuację wiąże się z występującą epidemią otyłości, zwłaszcza w grupie dzieci i młodzieży.
Zasadniczym celem projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest wprowadzenie m. in. opłaty od napojów słodzonych jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością.
Wprowadzenie podatku cukrowego ma przede cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Dochody z opłaty od napojów słodzonych będą wpływać do NFZ i będą musiały być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.
Playlista spotów kampanii #NieCukrz
Wszystkie aktualności