Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

600 procent normy w e-receptach

07-06-2019

Rośnie liczba elektronicznych recept wystawianych przez lekarzy w naszym województwie. W marcu w 26 przychodniach lekarze wystawili 9437 recept, w kwietniu już ponad 22 tys., a pod koniec maja pod 66 tys. Wzrosła również liczba lekarzy, którzy zdobyli uprawnienia: z 66 w marcu, do 212 w maju. 

W maju e-recepty otrzymało ponad 13 tys. pacjentów - o sześciokrotnie więcej, niż w marcu, kiedy otrzymało je 1 824 osób.

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który  zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W Małopolsce najwięcej e-recept wystawianych jest w placówkach w Tarnowie (7 palcówek) i  Krakowie (6 placówek), ale na wystawianie e-recept zdecydowały się również palcówki z mniejszych miejscowości, jak np. Praktyka Grupowa Pediatryczno-Internistyczna w Krzczonowie, czy Centrum Medyczne Wamed z Rzuchowa.

Najwięcej recept wystawiły: Przychodnie "Eskulap" z Biecza – 18 983, Centermed z Tarnowa – 18 759, Centrum Medyczne "Kol-Med" SPZOZ w Tarnowie – 12 803.

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takiej placówce, która zarejestrowała się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w tym systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Małopolski Oddział NFZ i krakowska Okręgowa Izba Lekarska 12 czerwca wspólnie organizują szkolenie na ten temat dla tych, którzy jeszcze nie wystawią e-recept.

Dofinasowanie do oprogramowania komputerowego

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ  w sprawie warunków udzielania i rozliczania w 2019 roku dofinansowania zakupu oprogramowania dla świadczeniodawców wszystkie placówki medyczne, które mają umowę z NFZ  i już wystawią e-recepty będą mogły ubiegać się o dofinasowanie do oprogramowania komputerowego.

Na realizację dofinansowania zakupu oprogramowania w 2019 r. NFZ przeznaczy 21 267 000 zł. Do Małopolski trafi 1 338 000 zł. Wnioski można składać do 10 sierpnia br.

Wszystkie aktualności