Dla mediów

Informacje prasowe

Nowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Andrychowie.

03-04-2024

Jest to 16 ośrodek II poziomu referencyjnego opieki w Małopolsce. W CZP w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci realizowane są świadczenia ambulatoryjne przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów.

Do poradni zdrowia psychicznego w zakresie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży nie jest wymagane skierowanie.

Przypomnę, że w przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z trudnościami psychicznymi, model opieki jest podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. Taki podział pozwala rozpocząć leczenie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju zaburzeń, zanim niezbędna stanie się farmakoterapia czy pobyt w szpitalu i dostosować wsparcie do chorego. W ramach każdego poziomu placówki udzielają bowiem pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.

Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Można się do nich zgłosić bez skierowania, a oferowane wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Jeśli młody człowiek wymaga także konsultacji lekarzy psychiatrów, zapewniają je lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Ostatni trzeci poziom opieki jest przeznaczony dla tych najciężej chorych, w przypadku których jest niezbędny całodobowy pobyt w szpitalu.

Łącznie w Małopolsce za wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na wszystkich poziomach referencyjnych odpowiadają 54 placówki. 36 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – co najmniej jeden w każdym powiecie; 16 to centra zdrowia psychicznego.

Na III poziomie referencyjnym pomocy udzielają trzy lecznice, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Szpital Kliniczny im. dra J. Babińskiego w Krakowie.

Nasza analiza pokazuje, że w 2023 roku z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skorzystało ponad 31 tys. dzieci. Ponad 15 tys. przyjęto w centrach zdrowia psychicznego, a 1,4 tys. na oddziałach stacjonarnych w szpitalach.

Kontakt do centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Andrychowie:

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie: Andrychów, ul. Jarosława Dąbrowskiego 19, telefon: 33 875 75 58

Ośrodki opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Małopolsce

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności