Dla mediów

Informacje prasowe

Bezpieczna majówka. Zapisz w telefonie numer TPK, za granicę zabierz EKUZ

27-04-2023

Przed majowym długim weekendem przypominamy, gdzie – w razie nagłej choroby – szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy i jak korzystać z niej poza Polską.

Nagła gorączka, ból brzucha, ostatnia tabletka w opakowaniu przewlekle przyjmowanego leku. Majówka to dla wielu z nas upragniony czas wiosennego odpoczynku, beztroski urlop może jednak zakłócić pilna potrzeba konsultacji lekarskiej. Gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy medycznej?

W dni wolne od pracy, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują, za opiekę nad pacjentami, którzy nagle źle się poczuli, odpowiadają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Możesz wybrać dowolny, najbliższy gabinet, który zapewnia tego rodzaju doraźną pomoc, niezależnie od tego, gdzie na co dzień się leczyć. Nie obowiązuje rejonizacja. Dyżurujący lekarz udziela porad na miejscu, telefonicznie lub w domu pacjenta – w przypadkach uzasadnionych medycznie.

Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-8:00 kolejnego dnia oraz przez całą dobę w weekendy i święta. W Małopolsce jest ich 50. Adresy i numery telefonów wszystkich znajdziesz na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie internetowej małopolskiego NFZ (w tym również punkty, które zapewniają konsultacje pediatry)

Jeśli odpoczywasz poza naszym województwem, sprawdź informacje o takich placówkach na stronie lokalnego oddziału NFZ.

Konsultacja przez telefon

W nocy, weekendy i święta niepokojące objawy choroby możesz także skonsultować z medykiem przez telefon, bez wychodzenia z domu. Umożliwia to Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 – taki sam w całej Polsce.

Porad udziela profesjonalny personel medyczny: pielęgniarki, położne i lekarze. W razie potrzeby otrzymasz e-receptę na niezbędne leki czy e-zwolnienie. Konsultacje są udzielane w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz polskim języku migowym.

SOR – tu ratuje się życie

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć znajdziesz na stronie internetowej swojego małopolskiego NFZ

W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR to: 985 lub 601 100 300.

Pamiętaj o EKUZ

Planując majowy wypoczynek poza Polską, włóż do portfela wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii możesz liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.

W Małopolsce EKUZ można odebrać od ręki m.in. w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ w Krakowie (ul. Wadowicka 8W) oraz w delegaturach w Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu. Wniosek złożysz także za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. W takim przypadku karta dotrze do ciebie pocztą.

Pamiętaj, że EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli mieszkańcy w danym państwie ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, ty też za nią zapłacisz. EKUZ często nie obejmuje również kosztów akcji ratunkowych, pamiętaj o tym, jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem. A przed wyjazdem sprawdź szczegółowe zasady, jakie obowiązują w kraju, gdzie będziesz odpoczywać.

Wszystkie aktualności