Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Zasady sprawozdawczości w REHABILITACJI dotyczące fizjoterapeutycznych zabiegów ambulatoryjnych (kod zakresu świadczeń kontrakto
05-02-2008
Zasady sprawozdawczości w rehabilitacji dotyczące fizjoterapeutycznych zabiegów ambulatoryjnych (kod zakresu świadczeń kontraktowanych 05.1310.208.02).
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 27 czerwca 2006 roku w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. Nr 114, Poz. 780 z późn. zm.) oraz zarządzeniem nr 6/2008 Prezesa NFZ z dnia 25 stycznia 2008, należy przestrzegać następujących zasad podczas sprawozdawania fizjoterapeutycznych zabiegów ambulatoryjnych (kod zakresu świadczeń kontraktowanych 05.1310.208.02) w rodzaju REHABILITACJA LECZNICZA:
1.Zasady dotyczące wykazywania cyklu fizjoterapeutycznego
cyklem fizjoterapeutycznym nazywamy wszystkie zabiegi fizjoterapeutyczne zlecone pacjentowi w ramach jednego skierowania nie więcej jednak niż 10 zabiegów na jedną okolicę ciała (o tym samym kodzie)
cały cykl fizjoterapeutyczny należy wykazywać zawsze na jednym numerze kuponu (ID świadczenia)
data udzielenia pierwszego zabiegu w cyklu (wykazywanego na produkcie rozliczeniowym) oraz data początku całego cyklu muszą być tożsame
data realizacji ostatniego zabiegu w cyklu (wykazywanego na produkcie rozliczeniowym) oraz data końca realizacji cyklu muszą być tożsame
w przypadku, gdy data końca cyklu wypada w innym miesiącu niż data rozpoczęcia cyklu, ID świadczenia danego cyklu musi pozostać niezmienione.
2.Zasady dotyczące wykazywania poszczególnych zabiegów fizjoterapeutycznych w cyklu.
w sytuacji, gdy zabiegi fizjoterapeutyczne tego samego typu wykonywane były codziennie (dzień po dniu, bez przerw), należy wykazywać je w sprawozdawczości jako jeden produktrozliczeniowy (jednostkowy) z krotnością odpowiadającą liczbie dni wykonania tych zabiegów. W takim przypadku data początku realizacji produktu rozliczeniowego odpowiada pierwszemu, a data zakończenia – ostatniemu dniowi realizacji w/w zabiegów.
w sytuacji, gdy zabieg fizjoterapeutyczny został wykonany w izolowanym dniu (bez ciągłości w realizacji świadczenia przed i po tym dniu), świadczenia takie należy wykazywać jako odrębne rekordy, innymi słowy niedopuszczalne jest wykazywanie na produkcie rozliczeniowym dat, w których świadczenie nie zostało udzielone.
w przypadku udzielenia dwóch tożsamych świadczeń w ciągu jednego dnia, należy te świadczenia wykazać w sprawozdawczości jako dwa odrębne rekordy.
w przypadku cyklu wykonywanego na przełomie miesięcy, zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane w poszczególnych miesiącach należy wykazywać na odrębnych produktach rozliczeniowych, ale w ramach tego samego ID świadczenia. W takich sytuacjach konieczna jest reedycja daty zakończenia cyklu. Powyższe rozwiązanie pozwoli na rozliczanie świadczeń wykonywanych na przełomie dwóch miesięcy oddzielnie w każdym z występujących okresów rozliczeniowych.
Dział Monitorowania, Analiz i Planowania Świadczeń Zdrowotnych