Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Oferentów zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z zarządzeniem nr 12/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 13 lutego 2015 r. w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zwanych dalej zarządzeniem w sprawie warunków, które określa:
Przygotowanie kompletnych ofert z zachowaniem należytej staranności poprzez zastosowanie się do informacji w powołanym wyżej zarządzeniu pozwoli między innymi na ograniczenie do minimum obowiązku wzywania oferentów do uzupełniania braków formalnych oferty.
Informacje odnośnie składania ofert:
Informacje odnośnie składania ofert – kryteria wyboru ofert:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1372, ze zm.)
Kryterium: II Dostępność
Kategoria: 1. Dostępność do świadczeń
Oceniany warunek:
1.1. Udział świadczeniobiorców żywionych dojelitowo lub pozajelitowo z oceną 0 punktów w skali Barthel w ogólnej liczbie świadczeniobiorców przebywających w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie – co najmniej 10%.
1.2. Udział świadczeniobiorców z oceną 0-15 punków w skali Barthel, przyjętych do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub do zakładu opiekuńczo-leczniczego w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, w ogólnej liczbie świadczeniobiorców przebywających w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – co najmniej 15%.
1.3. Udział świadczeniobiorców z oceną 0 punktów w skali Barthel w ogólnej liczbie świadczeniobiorców przebywających w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie – co najmniej 20%.
1.4. Udział świadczeniobiorców z oceną 5-15 punktów w skali Barthel w ogólnej liczbie świadczeniobiorców przebywających w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie – co najmniej 30%.
W powyższych kryteriach należy brać pod uwagę ocenę świadczeniobiorcy wg skali Barthel ze skierowania do zakładu opiekuńczego oraz liczbę pacjentów z podaną w poszczególnych kryteriach oceną w skali Barthel (a nie liczbę osobodni), w odniesieniu do ogólnej liczby pacjentów zakładu (kopie potwierdzonej za zgodność z oryginałem części dokumentacji medycznej),
Istotą kryteriów jest przede wszystkim zapewnienie opieki tym świadczeniobiorcom, którzy ze względu na stan kliniczny powinni być przyjmowani w pierwszej kolejności. Powyższe znajduje odzwierciedlenie w kryteriach medycznych, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2005 r., Nr 200, poz. 1661). Biorąc jednocześnie pod uwagę konieczność parametryzacji kryteriów oraz ich obiektywność, ocena dokonana przez świadczeniodawcę kierującego jest jedyną z możliwych, z uwagi na zmieniający się w czasie stan kliniczny świadczeniobiorcy.
Kategoria: 1. Kompleksowość
Oceniany warunek:
1.1. Zapewnienie hospitalizacji we właściwym przedmiotowo oddziale szpitalnym, w przypadku podejrzenia lub wystąpienia powikłań oraz innych wskazań wymagających leczenia szpitalnego.
Do spełnienia ww. warunku konieczne jest posiadanie umowy współpracy ze świadczeniodawcą, który realizuje na podstawie umowy z NFZ świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne oraz udziela ich na terenie obszaru, którego dotyczy postępowanie w przedmiocie ZOL/ZPO (kopia umowy, potwierdzonej za zgodność z oryginałem).
Przedmiotowe kryterium premiuje zapewnienie hospitalizacji we właściwym przedmiotowo oddziale szpitalnym, tj. adekwatnie do potrzeb zdrowotnych osób przebywających w danym zakładzie. Jest rzeczą oczywistą, że nie ma możliwości zapewnienia w ten sposób hospitalizacji we wszystkich profilach działalności szpitalnej, jednakże podpisanie umowy ze szpitalem posiadającym podstawowe oddziały szpitalne zmniejsza ryzyko nie zapewnienia hospitalizacji przez najbliższy szpital w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia świadczeniobiorcy.
5. Przedmiot postępowania: Zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych wentylowanych mechanicznie
Kryterium: I Jakość
Kategoria: 1. Personel
Oceniany warunek:
1.2. Co najmniej 75% pielęgniarek z ukończoną specjalizacją w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub z kursem kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub specjalistycznym w zakresie pielęgnowania pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie.
Powyższe kryterium należy oceniać przez łączny wymiar czasu pracy, a nie liczbę pielęgniarek.
5. Przedmiot postępowania: Zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych wentylowanych mechanicznie
6. Przedmiot postępowania: Zespół długoterminowej opieki domowej dla dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie
Kryterium: III Dostępność
Kategoria: 1. Dostępność do świadczeń
Oceniany warunek:
1.1. Udział świadczeniobiorców wentylowanych nieinwazyjnie powyżej 8 godzin w ogólnej liczbie świadczeniobiorców wentylowanych nieinwazyjnie – co najmniej 50%.
W powyższym kryterium należy brać pod uwagę parametry określone na skierowaniu (kopie potwierdzonej za zgodność z oryginałem części dokumentacji medycznej),
5. Przedmiot postępowania: Zespół długoterminowej opieki domowej dla dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie
Kryterium: I Jakość
Kategoria: 1. Personel
Oceniany warunek:
1.1. Co najmniej jeden wielodyscyplinarny zespół w składzie:
W ww. kryterium nie został określony wymiar czasu pracy lekarza specjalisty w dziedzinie neurologii lub neurologii dziecięcej oraz lekarza specjalisty w dziedzinie pediatrii. W związku z powyższym, przyznanie punktów może nastąpić, o ile ww. specjaliści zostali wykazani w ofercie, bez względu na wymiar czasu pracy.
7. Przedmiot postępowania: Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa
Kryterium: I. Jakość
Kategoria: 1. Personel
Oceniany warunek:
1.4. Co najmniej 50% pielęgniarek udziela świadczeń w wymiarze równoważnika 1 etatu.
W omawianym kryterium premiowana jest realizacja przez co najmniej 50% pielęgniarek świadczeń w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kryterium: II. Dostępność
Kategoria: 1. Dostępność do świadczeń
Oceniany warunek:
1.1. Zapewnienie udzielania świadczeń przez 7 dni w tygodniu dla świadczeniobiorców z ocena 0 -15 punktów w skali Barthel, objętych opieką przez co najmniej 90 dni, w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie.
Należy przyjąć jego literalne brzmienie, tzn. kryterium to jest spełnione, jeżeli wszyscy świadczeniobiorcy z oceną 0-15 punktów w skali Barthel, objęci opieką przez co najmniej 90 dni w okresie 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, otrzymywali świadczenia przez 7 dni w tygodniu (kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem części dokumentacji medycznej),
Powyższe kryterium zostało wprowadzone w celu premiowania świadczeniodawców, którzy ze względu na stan zdrowia i znaczna niesamodzielność świadczeniobiorców ze skalą Barthel 0-15 pkt. realizowali wizyty domowe w każdy dzień tygodnia.
1.2. Zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń świadczeniobiorcom w okresach pomiędzy hospitalizacjami i po ich zakończeniu, w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie.
Należy przyjąć, że ww. kryterium jest spełnione, jeżeli dotyczy wszystkich świadczeniobiorców objętych świadczeniami pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej w okresach pomiędzy wszystkimi hospitalizacjami oraz po ich zakończeniu, z wyłączeniem zgonu lub objęcia świadczeniobiorcy inną formą opieki w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
1.3. „Udział świadczeniobiorców z oceną 0 punktów w skali Barthel w ogólnej liczbie świadczeniobiorców objętych opieką w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie - co najmniej 10%
1.4. „Udział świadczeniobiorców z oceną 5-15 punktów w skali Barthel w ogólnej liczbie świadczeniobiorców objętych opieką w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie - co najmniej 20%.
W powyższych kryteriach należy brać pod uwagę osoby objęte pielęgniarską opieką długoterminową domową, które na załączonej do skierowania przez świadczeniodawcę kierującego karcie oceny uzyskały odpowiednio 0 punktów w skali Barthel lub 5-15 punktów w skali Barthel, w stosunku do wszystkich osób objętych tą formą opieki przez danego świadczeniodawcę (kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem części dokumentacji medycznej),
Kryterium: III. Ciągłość
Kategoria: 1. Ciągłość
Oceniany warunek:
1.1. „Ustalone zasady współpracy i koordynacji działań z innymi podmiotami leczniczymi w zakresie zapewnienia świadczeniobiorcom ciągłości opieki bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji”
Oferent spełnia ww. kryterium, jeżeli zawarł co najmniej jedną umowę o współpracę ze świadczeniodawcą, który realizuje na podstawie umowy z NFZ świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne oraz udziela ich na terenie obszaru, którego dotyczy postępowanie w przedmiocie pielęgniarska opieka długoterminowa domowa (kopia umowy, potwierdzonej za zgodność z oryginałem).
Jednocześnie należy wyjaśnić, że kryterium premiujące posiadanie ustalonych zasad współpracy i koordynacji działań z innymi podmiotami leczniczymi w zakresie zapewnienia świadczeniobiorcom ciągłości opieki po zakończeniu hospitalizacji, określone dla ww. przedmiotu postępowań, ma na celu osiągnięcie prawidłowego efektu leczniczego oraz zachowanie ciągłości przebiegu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Zasada współpracy podmiotów leczniczych dla dobra pacjenta wywodzi się z ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j.Dz. U. z 2016 r., poz. 1638 ze zm.). Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, w regulaminie organizacyjnym podmiotu wykonującego działalność leczniczą określa się w szczególności warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych. Sformalizowane zasady zapewnienia tej ciągłości konkretyzują obowiązki stron w tym zakresie, co zmniejsza ryzyko niezapewnienia opieki osobom, które jej potrzebują.
I. Jakość - wyniki kontroli i inne nieprawidłowości
Należy tutaj wskazać na przepis § 8 rozporządzenia kryterialnego zgodnie, z którym kryterium „jakość – wyniki kontroli” jest spełnione, jeżeli nieprawidłowość dotyczy umowy realizowanej w dniu złożenia oferty w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie, oraz została stwierdzona w postępowaniu kontrolnym zakończonym wystąpieniem pokontrolnym lub w trakcie monitorowania, o którym mowa w art. 107 ust. 5 pkt 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1793 ze zm.). Przedmiotowe kryterium obejmuje wszystkie kontrole (a nie jedynie ostatnią), dotyczące umowy realizowanej w dniu złożenia oferty w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie.
Powyższe kryteria premiują tych oferentów, którzy według stanu na dzień złożenia oferty realizują na podstawie umowy proces leczenia świadczeniobiorców w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie. Dodatkowe punkty otrzyma oferent, który na dzień złożenia oferty realizuje taką umowę nieprzerwanie od 5 albo 10 lat.
Przepis należy stosować w jego literalnym brzmieniu.
Przedmiotowe kryterium jest spełnione, jeżeli oferent zawarł umowę z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie przekazywania danych niezbędnych do określenia taryfy świadczeń w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej w określonym zakresie świadczeń - dotyczy to zarówno umów aktualnie realizowanych, jak i już zakończonych ze względu na określenie taryfy świadczeń (kopia umowy, potwierdzonej za zgodność z oryginałem).
Informacje odnośnie składania ofert - dokumenty dołączane do ofert:
Potwierdzenie spełnienia poszczególnych kryteriów jest możliwe w szczególności na podstawie zgromadzonej przez świadczeniodawcę dokumentacji w tym dokumentacji medycznej.
Bardzo uprzejmie prosimy o dołączanie do ofert poniższych dokumentów:
Komisja Konkursowa
(12) 29 88 135, 162, 171, 267