Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Ogłoszenie
Dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia
z dnia 27.01.2021 r.
Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza podmioty wykonujące działalność leczniczą do udziału w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Zadaniem podmiotów będzie przeprowadzenie szczepień na terytorium województwa małopolskiego w miejscu przebywania pacjenta zgodnie z następującymi zasadami i wymaganiami.
Do udziału w programie może się zgłosić i zostać zakwalifikowany podmiot leczniczy w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r.[1] który:
Przedmiotem naboru jest wyłonienie podmiotu (podmiotów), który zorganizuje i przeprowadzi szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przez zespoły wyjazdowe w miejscach zamieszkania/pobytu pacjentów, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień i nie mogą skorzystać z transportu zapewnionego przez jednostki samorządu terytorialnego na odrębnych zasadach.
Podmiot zapewni warunki przechowywania i transportu szczepionek zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego oraz zobowiązuje się do przestrzegania Procedury przyjmowania i przechowywania szczepionek dla punktów szczepień przeciwko COVID -19 w ramach Narodowego Programu Szczepień, stanowiącej załącznik do ogłoszenia.
Podmiot zorganizuje trasy wyjazdów do szczepień z uwzględnieniem trwałości szczepionek (w tym szczepionki po otwarciu i rozpuszczeniu), tak aby wykorzystane zostały wszystkie dawki szczepionki w ciągu okresu wskazanego w Charakterystyce Produktu Leczniczego lub nawiązuje współpracę z podmiotem leczniczym wykonującym szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, który podejmie się fasowania produktu leczniczego i przekazania pojedynczych dawek produktu leczniczego dla konkretnych pacjentów, którzy mają być zaszczepieni w miejscu zamieszkania/pobytu .
Podmiot zobowiązuje się do wykorzystania systemu informatycznego udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia (CeZ) i Ministerstwo Zdrowia do obsługi skierowań, rejestracji pacjentów, ewidencji szczepień oraz dystrybucji szczepionek – wymagany jest komputer z dostępem do internetu.
Podmiot zobowiązuje się do przeprowadzania szczepień, sporządzania przechowywania dokumentacji medycznej dotyczącej szczepień zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W skład jednego mobilnego zespołu szczepiącego wchodzi: lekarz, lub lekarz dentysta lub felczer, pielęgniarka lub położna lub higienistka szkolna lub ratownik medyczny lub osoba wykonująca inny zawód medyczny posiadająca wymagane uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania szczepień.
Kwalifikacji do szczepienia i zaszczepienia może dokonywać ta sama osoba (lekarz lub lekarz dentysta).
Na wyposażeniu mobilnego punktu szczepień znajdują się następujące urządzenia i produkty lecznicze:
Podmioty, zgłaszają swoją aplikację za pomocą formularza zgłoszeniowego, jednocześnie oświadczają, że spełnią wymagania. Pierwszeństwo w procesie kwalifikacji mają podmioty lecznicze posiadające aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitale węzłowe umieszczone na wykazie[2] (z zastrzeżeniem ograniczenia zawartego w pkt. 1).
Numer obszaru działania zespołu |
Nazwa subregionu |
Obszary wchodzące w skład subregionu |
Liczba zespołów |
---|---|---|---|
1 |
Krakowski Obszar Metropolitalny |
miasto Kraków oraz powiaty: bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki |
2 |
2 |
Tarnowski |
miasto Tarnów oraz powiaty: brzeski, dąbrowski, tarnowski, |
1 |
3 |
Sądecki |
miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, |
1 |
4 |
Podhalański |
powiaty: nowotarski, suski, tatrzański |
1 |
5 |
Małopolska Zachodnia |
powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki. |
1 |
Zakwalifikowane podmioty zostaną umieszczone na wykazie (lub w zaktualizowanym wykazie), o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy COVID -19, opracowywanym przez właściwego miejscowo dyrektora OW NFZ w porozumieniu z wojewodą. Wykaz jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ i Dzienniku Urzędowym Wojewody.
W przypadku nie wykonywania co najmniej 30 szczepień tygodniowo (zaszczepienie pierwszą lub drugą dawką) podmiot może zostać usunięty z wykazu.
Za udział w programie świadczeniodawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 141,00 zł za jedno szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 przeprowadzone w miejscu zamieszkania pacjenta. Kwota odnosi się do podania pojedynczej dawki szczepionki, obejmuje koszt dojazdu do pacjenta, kwalifikację do zaszczepienia, podanie szczepionki oraz uwzględnia potencjalny koszt wyjazdów niezakończonych podaniem szczepionki (niezakwalifikowanie pacjenta do szczepienia lub wycofanie zgody na szczepienie).
Stawki, o których mowa w punkcie 6 zostaną ujęte w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (art. 9 ust. 3 ustawy).
Podmioty wykonujące szczepienia będą rejestrować ich wykonanie w systemie CeZ. Za wykonane uznaje się szczepienie zakończone wypełnieniem karty szczepienia.
Dane o wykonanych szczepieniach będą przekazywane przez CeZ do NFZ albo przez podmiot tworzący mobilny punkt szczepień do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, zgodnie z warunkami ustalonymi przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Podmioty wykonujące szczepienia będą wystawiać rachunek do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ za wykonane i zarejestrowane w systemie CeZ szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 w terminach określonych w zarządzeniu Prezesa NFZ (raz w miesiącu lub częściej za zgodą dyrektora OW NFZ). Oddział wojewódzki NFZ będzie dokonywał zapłaty należności na podstawie złożonych rachunków na wskazane konto bankowe podmiotu.
Zgłoszeń należy dokonywać z wykorzystaniem dedykowanego formularza. Formularz zgłoszenia w postaci pliku xls jest dostępny do pobrania pod ogłoszeniem.
Wypełniony formularz należy przesłać we wskazanym terminie na adres
Uwaga! Wypełnienie i przesłanie formularza jest jednocześnie oświadczeniem podmiotu o akceptacji warunków zawartych w niniejszym ogłoszeniu, w tym w szczególności warunków finansowania szczepień, oraz spełnieniu lub deklaracji spełniania warunków w wymaganym terminie.
Zgłoszenia (dokonane wyłącznie przy pomocy formularza umieszczonego na stronie internetowej) są przyjmowane do dnia 5.02.2021 r., zgłoszenia po tej dacie będą rozpatrywane wg bieżących potrzeb.
Oddział Wojewódzki Funduszu rozpatrzy zgłoszenia do dnia 10.02.2021 r.
Ewentualne zmiany (przedłużenie) terminów, dostosowania do wymagań, składania zgłoszeń i ich rozpatrywania będą przedmiotem odrębnych ogłoszeń lub informacji.
O wyniku kwalifikacji podmioty zostaną poinformowane indywidualnie za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Funduszu jest uprawniony do odwołania naboru bez podania przyczyny.
Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska
Dyrektor
Małopolskiego OW NFZ w Krakowie
[1] tj. z dnia 28 stycznia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 295)