Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Konkurs ofert na 2024 rok i lata następne w rodzaju LECZNICTWO UZDROWISKOWE- dodatkowe informacje

04-10-2023

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zwraca się z prośbą o zapoznanie się z pełną treścią ogłoszenia oraz stosownych aktów prawnych, a także treścią poniższego komunikatu.

I. Dokumentację elektroniczną, ofertę należy wykonać w programie NFZ-KO w oparciu o zapytanie ofertowe, odpowiednie dla rodzaju świadczeń.

W celu przygotowania tej dokumentacji świadczeniodawca jest zobowiązany do:

  1. Przedstawienia potencjału zgodnie ze stanem na 2024 r. - (SZOI).
  2. Wygenerowania profilu świadczeniodawcy - (SZOI).
  3. Pobrania i instalacji aplikacji ofertowej NFZ–KO z tego miejsca.
  4. Pobrania pliku zapytania postępowania ofertowego .zpo z tego miejsca.
  5. Zaimportowania do NFZ-KO profilu świadczeniodawcy wygenerowanego z SZOI.
  6. Przygotowania w NFZ-KO formularza dokumentacji ofertowej w wersji papierowej i elektronicznej na podstawie zapytania ofertowego i profilu świadczeniodawcy.
  7. Zapisania dokumentacji elektronicznej na nośniku elektronicznym (tj. płyta CD albo DVD+R). Odczyt treści nośnika musi być zgodny z wersją papierową oferty - wersje te mają być wygenerowane i zapisane jednoczasowo. Treść nośnika elektronicznego przesłanego przez oferenta ma być możliwa do odczytania. Nośnik ma być opisany w poprawny sposób, tj. powinien zawierać wyraz: „Oferta”, określenie: nazwy i adresu oferenta, kod i przedmiot postępowania. Wersja papierowa Formularza ofertowego powinna być zaparafowana przez osoby uprawnione do reprezentacji oferenta i opatrzona numerem kolejnym – pustych stron nie numerujemy i nie parafujemy!).
  8. Prosimy o spakowanie wydrukowanego formularza ofertowego oraz nośnika elektronicznego do koperty. Następnie należy ją zakleić i opisać. Opis koperty – wydruk z NFZ-KO – powinien zawierać następujące informacje:
    •  wyraz: „oferta” na 2024 r.,
    • nazwa i adres oferenta;
    • kod i przedmiot postępowania.
II. Do oferty w osobnej kopercie należy dołączyć:
  1. Oświadczenie oferenta o wpisach do rejestrów według wzoru stanowiącego zał. nr 2 do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm. - wypełnij załącznik w częściach dotyczących prowadzonej działalności odpowiednio dla podmiotów leczniczych oraz wpisów w KRS lub CEiDG. Należy również pamiętać, że kryterium wpisu do rejestru wojewody jest spełnione, jeżeli wpis jest ujawniony w księdze rejestrowej oferenta. Oferta powinna być złożona na miejsce udzielania świadczeń zgodne z rejestrem (należy zwrócić uwagę na poszczególne części kodów resortowych).
  2. Oświadczenie oferenta – zał. nr 3 do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm.
  3. Wzór podpisu i parafy zał. nr 6 do zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm.  (osoby/osób podpisującej/ych formularz ofertowy i ofertę).
  4. Kopię polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie przez oferenta umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń w zakresie przedmiotu postępowania na okres obowiązywania umowy – możliwe również oświadczenie oferenta (stwierdzające, że umowa zostanie zawarta na cały okres obowiązywania umowy z Małopolskim OW NFZ w danym zakresie postępowania tj. na okres od 1.01.2024 r.
    do 31.12.2033 r.) lub umowa przedwstępna (promesa) również obejmująca cały okres obowiązywania umowy z Małopolskim OW NFZ. Przypominamy, że sumy gwarantowane wskazane w polisie OC muszą być zgodne z sumami wskazanymi w: Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2019 r.,
    poz. 866) albo rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy niebędącego podmiotem wykonującym działalność leczniczą, udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2011 r., nr 293, poz. 1728), odpowiednio do formy prowadzonej działalności.
  5. W razie gdy umowa będzie wykonywana przy udziale podwykonawców, konieczne jest dołączenie do oferty kopii zawartych umów z podwykonawcami albo zobowiązanie podwykonawcy do zawarcia umowy z oferentem (promesa zawarcia umowy), zawierające zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych
    ze środków publicznych w zakresie wynikającym z umowy zawartej z Funduszem w umowach z podwykonawcami (przykładowy zapis w umowie  z podwykonawcą: „Zleceniobiorca wyraża zgodę do przeprowadzenia kontroli na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie wynikającym z umowy zawartej przez Zleceniodawcę z Funduszem”). Dołączone umowy powinny być zgodne z wykazem podwykonawców znajdującym się w cz. II Formularza ofertowego tj. wykaz podwykonawców.
  6. Oświadczenie o samodzielnym wykonywaniu umowy – gdy brak umów z podwykonawcami.
  7. Kopię umowy spółki cywilnej lub wyciąg z tej umowy zawierający postanowienia o zasadach reprezentacji spółki albo uchwałę wspólników spółki cywilnej w przedmiocie zasad reprezentacji spółki - w przypadku podmiotów, dla których organem założycielskim jest spółka cywilna.
  8. W przypadku gdy oferent jest reprezentowany przez pełnomocnika - pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta w szczególności do złożenia oferty, udzielone przez osobę lub osoby, których prawo do reprezentowania oferenta wynika z dokumentów przedstawionych wraz z ofertą (przykład 3 osoby łącznie uprawnione do reprezentacji podmiotu mogą udzielić wspólnie pełnomocnictwa innej osobie do reprezentacji podmiotu. Powyższa sytuacja oznacza, że całą ofertę (tj. Formularz ofertowy oraz pozostałe dokumenty dołączone do oferty) podpisuje tylko ta osoba, której udzielono pełnomocnictwo i tylko ona wypełnia zał. nr 6 do zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm. tj. Wzór podpisu i parafy).
  9. Oświadczenie, czy do wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiącej przedmiot postępowania, będzie wykorzystywana inwestycja, o której mowa w art. 95d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j.: Dz.U. z 2022 r., poz. 2561 ze zm.), zwanej dalej ustawą, której wartość kosztorysowa przekracza 2 mln zł (niezależnie od źródła finansowania tej inwestycji). Prosimy o przesłanie oświadczenia wskazującego, czy zachodzą okoliczności opisane w art. 95d ww. ustawy odnośnie inwestycji, przy pomocy której ma być wykonywana umowa. Złożone oświadczenie powinno wskazywać, iż w związku z wejściem w życie od 1.01.2021 r. art. 139a ww. ustawy, oferent (w zakresie objętym ofertą) nie zrealizował inwestycji spełniającej warunki określone w art. 95d ustawy o świadczeniach albo zrealizował inwestycję spełniającą warunki określone w art. 95d ustawy o świadczeniach. Przedmiotowe wezwanie dotyczy inwestycji zrealizowanych po 31 grudnia 2020 r. 
    W sytuacji wykorzystywania ww. inwestycji do wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiącej przedmiot postępowania - należy dodatkowo przedłożyć pozytywną opinię o celowości inwestycji (OCI), o której mowa w art. 95d ust. 1 ustawy (w przypadku dokumentu podpisanego podpisem elektronicznym prosimy o załączenie wydruku potwierdzającego certyfikat podpisu).
  10. Dokument potwierdzający wpis do ewidencji zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, znajdujących się na obszarze uzdrowiska, prowadzonej przez naczelnego lekarza uzdrowiska.
  11. Kopię koncesji na eksploatację naturalnych surowców leczniczych i kopię umowy na korzystanie z usług świadczonych przez zakład posiadający koncesję na eksploatacje naturalnych surowców leczniczych.
  12. Oświadczenia personelu potwierdzające gotowość udzielania świadczeń od pierwszego dnia obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wraz ze wskazaniem deklarowanego wymiaru czasu pracy w ofercie, podpisane przez każdą z osób wymienionych w  formularzu ofertowym.
  13. Dokumenty potwierdzające posiadanie przez personel medyczny zgłoszony w ofercie wymaganych kwalifikacji (dot. specjalizacji, udokumentowanych umiejętności i doświadczenia/stażu pracy, w tym w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, kursów m.in. w zakresie podstaw balneologii) do realizacji świadczeń, zgodnie z wymaganiami określonymi rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (t.j.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1406 ze zm.) dla zakresu świadczeń będącego przedmiotem postępowania.
  14. Oświadczenie (liczba godzin) dotyczące etatu przeliczeniowego pielęgniarek ustalone zgodnie z przepisami w sprawie minimalnych norm zatrudnienia, wydanymi na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r., poz. 991).
  15. Dokumenty potwierdzające zapewnienie specjalistycznych konsultacji lekarskich niezbędnych do prowadzenia leczenia (kopie umów, promesy ich zawarcia).
  16. Wykaz wszystkich pokoi zgłoszonych do oferty z podziałem na: 
    • pokoje jednoosobowe z pełnym węzłem sanitarnym (ilość pokoi i ich nr);
    • pokoje dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym (ilość pokoi i ich nr);
    • pokoje dostosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich (ilość pokoi i ich nr, liczba łóżek);
    • pokoje pozostałe, w tym wieloosobowe, z lub bez pełnego węzła sanitarnego (ilość pokoi i ich nr, liczba łóżek).
III. Dodatkowo do oferty można złożyć następujące dokumenty:
  1. Zał. nr 9 do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm. - Zgoda na doręczanie przez komisję konkursową oświadczeń i zawiadomień za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Załącznik ten nie jest obowiązkowy jednakże jego dołączenie do oferty usprawni i przyspieszy komunikację z komisją konkursową.
  2. Zał. nr 8  do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm. - Oświadczenie Oferenta  o zastrzeżeniu informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorcy. Niedopuszczalne jest zastrzeżenie całej oferty - Oświadczenie o zastrzeżeniu całej oferty jest nieskuteczne.
  3. Zał. nr 4 do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm. (nie jest obowiązkowy) - w przypadku, gdy oferent odsyła nas do dokumentów zweryfikowanych w innych ofertach.

Jednocześnie prosimy o zwrócenie uwagi na:

  1. Sprawdzenie przed wysłaniem wersji papierowej oferty z elektroniczną.
  2. Sprawdzenie, czy wszystkie zapisane strony oferty są zaparafowane przez osoby uprawnione do reprezentacji oferenta i opatrzone numerem kolejnym.
  3. Sprawdzenie, czy wszystkie kopie dokumentów zostały poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania oferenta (dokumenty te mają być opatrzone adnotacją „za zgodność z oryginałem” wraz z podpisem, pieczęcią i datą).
  4. Wybranie ze Słownika (w części dotyczącej personelu) odpowiednich kwalifikacji, kursów, umiejętności i doświadczenia zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu MZ z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego dla zakresu świadczeń będącego przedmiotem postępowania.
  5. Prawidłowe wpisanie adresu e-mail w oświadczeniu o wyrażeniu zgody na doręczanie przez komisję konkursową oświadczeń i zawiadomień za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, stanowiącym zał. nr 9 do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm.
  6. W przypadku deklaracji posiadania certyfikatu ISO - certyfikat winien obowiązywać w całym okresie obowiązywania umowy, tj. przez 10 lat.  W przypadku, gdy przedstawiony Certyfikat obowiązuje w okresie krótszym należy dołączyć dodatkowo Oświadczenie, zawierające zobowiązanie się do posiadania Certyfikatu wydanego w tożsamym zakresie przez cały okres obowiązywania umowy.

Kryterium posiadania certyfikatu systemu zarządzania, zwanego dalej „certyfikatem”, jest spełnione, jeżeli:

  1. certyfikat ma zastosowanie w przedmiocie postępowania, na który złożono ofertę;
  2. certyfikat obejmuje miejsce udzielania świadczeń wskazane w ofercie;
  3. certyfikat jest wydany przez jednostkę certyfikującą systemy zarządzania posiadającą akredytację udzieloną przez Polskie Centrum Akredytacji lub przez jednostkę akredytującą będącą sygnatariuszem porozumienia o wzajemnym uznawaniu „EA Multilateral Agreement” i jest opatrzony symbolem akredytacji jednostki akredytującej;
  4. certyfikat jest wydany w zakresie systemów zarządzania: ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 17025 lub 15189 - zgodnie z ich przyporządkowaniem do poszczególnych zakresów świadczeń wynikającym z załączników do rozporządzenia;
  5. akredytacja, o której mowa w pkt 3, obejmuje certyfikację systemów zarządzania wymienionych w pkt 4 oraz jest wydana w zakresie usług medycznych (branża „Zdrowie i opieka społeczna” zgodnie z kodem 38 EA, w przypadku: ISO 9001, ISO 14001, PN-N 18001 lub OHSAS 18001).
  6. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytania dotyczące remontów bazy zabiegowej/hotelowej/żywieniowej – konieczność załączenia do oferty wykazu remontów/oddania do użytku nowego budynku w ciągu ostatnich 6 lat od dnia ogłoszenia postępowania (rodzaj prac, czego dotyczy: baza zabiegowa/hotelowa/żywieniowa, rok, dokumenty potwierdzające przeprowadzenie remontu np. protokół odbioru remontu).
  7. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie: Świadczeniodawca prowadzi historię choroby lub historię zdrowia i choroby w postaci elektronicznej, w sposób, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ustawy o prawach pacjenta oraz wystawia recepty i skierowania co najmniej przez nanoszenie danych za pomocą wydruku, należy załączyć potwierdzenie od dostawcy oprogramowania, że posiada ono powyższą funkcjonalność oraz że zostało wdrożone w Państwa zakładzie leczniczym, przy czym z dokumentów powinno wynikać, że dotyczy to oferenta.
  8. Umieszczenia 2 kopert (jednej z formularzem ofertowym i nośnikiem elektronicznym oraz drugiej z pozostałymi dokumentami) do jednej dużej koperty i wydrukowanie z systemu zał. nr 1 do Zarządzenia Prezesa NFZ nr 18/2017/DSOZ ze zm. OZNACZENIE OFERTY/ UZUPEŁNIENIA OFERTY/ WYCOFANIA OFERTY.
Ważne! Dodatkowe informacje:

Przy przygotowywaniu planów turnusów prosimy, aby:

  1. turnusy następowały bezpośrednio po sobie w leczeniu szpitalnym dla zachowania ciągłości leczenia;
  2. w turnusach dla dorosłych równomiernie zostały rozłożone liczby skierowań dla zachowania ciągłości leczenia (33,30% – we wszystkich okresach) lub zwiększone w okresie ciepłym od maja do września (okres I – 33,30%, okres II – 41,70%, okres III – 25,00%)
  3.  w turnusach dla dzieci była kumulacja skierowań rozpoczynających się od maja do września – natomiast ograniczyć skierowania w okresach „zimnych”
  4. w turnusach oferowane pokoje zgłoszone do oferty umożliwiały Świadczeniobiorcy dokonanie wyboru standardu pokoju w tym m.in. pokoju jedno- lub dwuosobowego z węzłem sanitarnym.

FORMULARZ OFERTOWY - rozumie się przez to pisemną, zunifikowaną część oferty zawierającą ofertę rzeczową i cenową wraz z opisem proponowanego potencjału wykonawczego oferenta i odpowiedziami na pytania ankietowe (wydruk z aplikacji NFZ-KO złożony z VIII części: Dane identyfikacyjne Oferenta, Wykaz podwykonawców, Wykaz miejsc udzielania świadczeń, Wykaz personelu, Wykaz zasobów, Szczegóły oferty, Podsumowanie, Ankiety).

OFERTA - rozumie się przez to ofertę w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego złożoną przez oferenta, zgodnie z przedmiotem postępowania określonym w ogłoszeniu o postępowaniu; oferta składa się z formularza ofertowego (patrz wyżej) wraz z danymi o charakterze informacyjnym dotyczącymi oferenta oraz innych dokumentów wymaganych od oferenta w danym postępowaniu (wszystkie składane oświadczenia, wyjaśnienia i dodatkowe dokumenty).

Oferent może uzupełnić złożoną przez siebie ofertę pod warunkiem, że Oddział Funduszu otrzyma pisemne powiadomienie o uzupełnieniu oferty przed upływem terminu składania ofert. Powiadomienie winno być oznaczone w taki sam sposób jak oferta oraz zawierać dodatkowo wskazanie „UZUPEŁNIENIE OFERTY”.

Oferent może również wycofać złożoną ofertę  (przed upływem terminu składania ofert), pod warunkiem, że Oddział Funduszu otrzyma pisemne oświadczenie o wycofaniu oferty. W przypadku wycofania złożonej oferty, przed upływem terminu składania ofert, można złożyć nową ofertę (jeżeli nie upłynął jeszcze czas na ich składanie określony w ogłoszeniu).

Po upływie terminu składania ofert, oferent jest związany ofertą do czasu rozstrzygnięcia postępowania. Nie pozwala to na dokonywanie zmian czy uzupełnianie zasobów wykazanych w ofercie, nawet w przypadku stwierdzenia pomyłki (np. oferent posiada wymagany sprzęt, ale nie wykazał go w ofercie).

Oferent, który deklaruje spełnianie warunku podlegającego ocenie, jest obowiązany go spełniać w okresie związania ofertą (na dzień złożenia oferty) oraz przez cały okres realizacji umowy.

Ofertę przesłaną drogą pocztową uważa się za złożoną w terminie, jeżeli data jej nadania nie jest późniejsza niż termin składania ofert określony w ogłoszeniu oraz wpłynie ona na adres miejsca składania ofert wskazanego w ogłoszeniu o postępowaniu nie później niż na jeden dzień przed terminem otwarcia ofert.

U W A G A !

Oferty należy składać do dnia 17 października 2023 r. do godz. 16.00, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście w Małopolskim OW NFZ w Krakowie ul. Wadowicka 8W,  30-415 Kraków.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ
Wydział do Spraw Służb Mundurowych
Dział Lecznictwa Uzdrowiskowego
w sprawach merytorycznych tel. 12 29 88 431
w sprawach formalno-prawnych tel. 12 29 88 185

Wszystkie aktualności