Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Komunikat w sprawie zasad wystawiania recept

07-04-2011

  Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że nie uległy zmianie żadne dotychczasowe zasady wystawienia recept w przypadkach ordynacji leków stosowanych w chorobach przewlekłych, zarówno przez lekarza specjalistę, jak i przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ramach kontynuacji leczenia specjalistycznego, które to zasady regulują zapisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.08.164.1027), Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.96.136.857 ze zm.), Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.08.81.484), jak również Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U.07.97.646 ze zm.). Powołane powyżej akty prawne warunkują dostęp świadczeniobiorców do świadczeń zdrowotnych, a w szczególności recept refundowanych, na podstawie których refundowane w chorobach przewlekłych produkty lecznicze i wyroby medyczne wydawane są ubezpieczonym za opłatą ryczałtową, bezpłatnie lub za częściowa odpłatnością. Recepty, o których mowa wystawia lekarz specjalista lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, będący lekarzem ubezpieczania zdrowotnego lub lekarz nie będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, który zawarł z Funduszem umowę upoważniającą na wystawianie recept refundowanych.

W przypadku kontynuacji leczenia specjalistycznego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wystawienie przez niego recepty na leki refundowane w chorobach przewlekłych jest możliwe wyłącznie jeżeli posiada on informację od lekarza specjalisty dotyczącą rozpoznania, rokowania oraz przepisanych leków wraz z określeniem ich dawkowania, przewidywanym okresie przyjmowania oraz terminach wizyt kontrolnych. Równocześnie przypominamy, że wystawienie recepty polega na czytelnym naniesieniu na awersie recepty treści obejmującej dane określone w rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich oraz wymaga każdorazowego odnotowana tego faktu w dokumentacji medycznej pacjenta, któremu recepta została wystawiona.
Zasady przedstawione w przywołanych aktach prawnych nie ograniczają w żaden sposób dostępu do świadczeń oraz recept refundowanych świadczeniobiorcom.

Wszystkie aktualności