Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Komunikat w sprawie respektowania przez świadczeniodawców uprawnień osób niewidomych do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w asyście psa przewodnika
W związku z przypadkami nieuznawaniu prawa osób niewidomych do przebywania w miejscach publicznych z asystującymi im psami przewodnikami, Małopolski Oddział NFZ w Krakowie przypomina, że zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:
1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;
2) do parków narodowych i rezerwatów przyrody;
3) na plaże i kąpieliska.
Uprawnienie to przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej.
Uprawnienie to nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa przewodnika, nie mają obowiązku informować instytucji publicznej o zaplanowanej wizycie.
Z powyższego uprawnienia może także korzystać trener psa szkolonego na psa asystującego na podstawie zaświadczenia wydanego przez podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących.
Pies asystujący jest nieodzowny osobie niepełnosprawnej i korzystanie z jego pomocy jest niezbędnym ułatwieniem życia takiej osoby. Jest to uprawnienie, które każdy podmiot, o którym mowa wyżej, ma obowiązek przestrzegać.
Wobec powyższego, należy uwrażliwić personel medyczny na szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych a także wskazać – zwłaszcza osobom zatrudnionym na stanowiskach związanych bezpośrednio z obsługą pacjenta (np. rejestracji, szatni) na konieczność respektowania ww. uprawnienia i reagowania w sposób właściwy na obecność psa przewodnika towarzyszącego osobie niewidomej, przybyłej do placówki ochrony zdrowia.