Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Komunikat w sprawie realizacji świadczeń w zakresie medycyny sportowej

20-07-2011

Komunikat w sprawie realizacji świadczeń w zakresie medycyny sportowej

W związku z napływającymi sygnałami wskazującymi na trudność w otrzymaniu zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu tak aby umożliwić ciągłość uczestnictwa dzieci i młodzieży (o których mowa w poniższych przepisach) w zawodach sportowych, MOW NFZ  przypomina co następuje:
Zasady udzielania świadczeń w zakresie medycyny sportowej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz.U.11.88.500), Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. 2009 r., nr 139, poz. 1142) oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. 2011 r., nr 111, poz. 653).
Zgodnie z Zarządzeniem nr 29/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 czerwca 2011 r. w sprawie określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna świadczeniodawcy w zakresie medycyny sportowej mogą rozliczać następujące porady określone w załączniku nr 5b wymienionego zarządzenia „Katalog specjalistycznych świadczeń odrębnych”:
  • wstępna kompleksowa kwalifikacja do uprawienia sportu – obejmująca pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach, porada rozliczana jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego,
  • kompleksowa kwalifikacja do dalszego – po 12 miesiącach- uprawiania sportu – obejmująca pakiet świadczeń określonych w odrębnych przepisach.
 
Natomiast badania lekarskie przeprowadzane, zgodnie z harmonogramem, co 6 miesięcy lub kontrolne badania lekarskie osób, które doznały urazów, w tym urazu głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności lub porażki przez nokaut mogą być rozliczane jako porady specjalistyczne.

Wydanie zaświadczenia o zdolności do uprawiania sportu jest poprzedzone wykonaniem szeregu przewidzianych dla danej dyscypliny sportu badań dodatkowych. Świadczeniodawca powinien zatem wyznaczyć termin wykonania pakietu badań odpowiednio wcześniej, czyli przed upływem terminu zdolności, ponieważ czynności te nie są odrębnie rozliczne. Natomiast termin wizyty końcowej, rozliczanej jako porada kompleksowa w trakcie której zostanie wydane orzeczenie, powinien zostać określony adekwatnie do obowiązującego okresu jej rozliczenia tzn. na przykład przed upływem 12 miesięcy. Właściwe planowanie porad pozwoli uniknąć kolizji terminów ich rozliczania oraz zachowania ciągłości w orzekaniu o zdolności do uprawiania sportu.

Wszystkie aktualności