Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Komunikat w sprawie monitorowania wskaźnika INR i leczenia przeciwzakrzepowego
W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi obowiązku monitorowania wskaźnika INR i leczenia przeciwzakrzepowego Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia poniżej stanowisko oparte na opiniach Konsultanta Krajowego w dziedzinie Medycyny Rodzinnej Prof. UJ dr hab. Adama Windaka, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Kardiologii, Prof. dr hab. med. Piotra Podolca oraz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Medycyny Rodzinnej dr n. med. Tomasza Tomasika.
Ze względu na zgłaszane przez Świadczeniodawców wątpliwości, czy kontrola wskaźnika INR powinna być prowadzona w podstawowej opiece zdrowotnej czy w poradni specjalistycznej, informujemy, że kluczowym dla właściwej oceny przedmiotowego sprawy jest ustalenie, który z lekarzy prowadzi leczenie pacjenta, tzn. podejmuje decyzję w oparciu o wynik spornego badania (np. modyfikuje dawkę Acenocumarolu).
Jeśli pacjent wymaga uzasadnionej opieki w poradni kardiologicznej, a kontynuacja leczenia w podstawowej opiece zdrowotnej związana byłaby ze zbyt dużym ryzykiem, to na lekarzu kardiologu spoczywa obowiązek zlecania i finansowania oznaczeń INR.
Jeśli pacjent wymaga jedynie okresowych kontroli w poradni kardiologicznej, monitorowanie leczenia, w tym kontrolę wskaźnika INR, powinien prowadzić lekarz POZ, który jest zobowiązany zlecać i finansować to badanie.