Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Komunikat w sprawie błędów w przekazywanej sprawozdawczości - przypomnienie

04-03-2013

Komunikat w sprawie błędów w przekazywanej sprawozdawczości - przypomnienie

W związku z prowadzoną analizą sprawozdawczości w zakresie m.in. rozpoznań chorobowych pacjentów, tj. sprawozdawanego kodu przyczyny medycznej udzielonego świadczenia (wg ICD10) ponownie zwracamy uwagę na prawidłowość przekazywanych informacji, z uwagi na pojawianie się w nich rozpoznań chorób nie występujących w Polsce, np. cholery (kod ICD10: A00) - 12 pacjentów w IV kwartale 2012 r., lub chorób eradykowanych na świecie, jak np. ospa prawdziwa (kod ICD10: B03) - 25 pacjentów sprawozdanych w analogicznym okresie. Pragniemy w tym miejscu przypomnieć, że art. 34 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.) ze szczególnym uwzględnieniem ustępu 1a i 2, nakłada w takich przypadkach obowiązek hospitalizacji pacjenta oraz kwarantanny lub nadzoru nad osobami będącymi z nim w styczności.

W celu uniknięcia konieczności składania pisemnych wyjaśnień odnośnie powyższych sytuacji, ponownie prosimy o szczególny nadzór nad przekazywaną sprawozdawczością, zarówno statystyczną, jak i finansową.

Powyższy wniosek odnosi się także do innych elementów raportu sprawozdawczego, w szczególności tych, które wpływają na wysokość należnych środków. Należy przypomnieć, że zgodnie z zapisami Ogólnych Warunków Umów (Dz.U. z 2008r. nr 81, poz. 484), podstawę płatności za zrealizowane świadczenia stanowi rachunek wraz z raportem statystycznym w wersji elektronicznej; jego przesłanie jest równoznaczne ze złożeniem przez świadczeniodawcę oświadczenia, iż wskazane w nim świadczenia zostały wykonane w sposób prawidłowy i zgodnie z danymi szczegółowymi. Stwierdzenie przez Fundusz w wyniku prowadzonej weryfikacji lub kontroli nierzetelnej sprawozdawczości skutkuje nie tylko koniecznością korekty sprawozdawczej i finansowej, ale także stanowi wystarczającą przesłankę dla nałożenia na świadczeniodawcę kary umownej, nawet bez konieczności wykazywania świadomego działania świadczeniodawcy, który zobowiązany jest dopełnić ze swojej strony należytej staranności w tym zakresie.

Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Wszystkie aktualności