Komunikat dotyczący prawa do świadczeń i statusu w systemie eWUŚ absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz maturzystów
12-08-2013
Komunikat dotyczący prawa do świadczeń i statusu w systemie eWUŚ absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz maturzystów
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia pragnie przypomnieć, że osoby, które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną oraz maturzyści zachowują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki.
W 2013 roku datą zakończenia nauki jest:
· 26 kwietnia - dla osób, które nie zdają matury (data świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej),
· 30 czerwca - dla maturzystów (data świadectwa maturalnego).
Dla obydwu ww. grup osób wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego następuje z dniem zakończenia nauki, natomiast prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki.
Uwaga! Od dnia wyrejestrowania z ubezpieczenia osoby te będą oznaczane w systemie eWUŚ tzw. „czerwonym światłem”.
Podkreślić przy tym należy, że zapalenie tzw. „czerwonego światła” w systemie eWUŚ oznacza jedynie brak potwierdzenia przez NFZ prawa do świadczeń, a nie brak prawa do świadczeń pacjenta. W takiej sytuacji pacjent może potwierdzić u świadczeniodawcy swoje prawo do świadczeń za pomocą dokumentów papierowych albo złożyć stosowane oświadczenie o posiadaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Zgodnie bowiem z art. 50 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: DZ. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, ze zm.), prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej może zostać potwierdzone po przedstawieniu przez pacjenta dowodu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej) poprzez system eWUŚ, na podstawie numeru PESEL, a w przypadku niepotwierdzenia tego prawa poprzez ww. system, pacjent może przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, może złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.
W przypadku absolwentów szkoły ponadgimnazjalnej oraz maturzystów dokumentami potwierdzającymi posiadanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej są:
· dokument/świadectwo potwierdzające ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej lub złożenie egzaminu maturalnego,
· oświadczenie o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki z zaznaczeniem jako podstawy tegoż prawa art. 67 ust 4 - 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Podstawa prawna:
· art. 50 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: DZ. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, ze zm.),
· art. 67 ust 5 pkt. 1 ww. ustawy.
Maciej Włodek
WSS – Dział Ewidencji
Tel. (0-12) 29-88-322