Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Komunikat dotyczący ordynowania leków dla pacjentów hospitalizowanych
20-05-2008
Komunikat dotyczący ordynowania leków dla pacjentów hospitalizowanych
W związku z wątpliwościami Świadczeniodawców dot. zapisu pkt.10 załącznika do umowy „Zasady postępowania lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego w ramach realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia”, brzmiącego jak następuje:
„10. W czasie trwania hospitalizacji świadczeniobiorcy, lekarz POZ nie może wystawiać mu zleceń na środki pomocnicze i ortopedyczne (zwłaszcza pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne itp.) oraz ordynować leków, których konieczność zażywania wynika z przebiegu hospitalizacji a może ordynować leki, których zażywanie nie wynika z przyczyny hospitalizacji”
Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej wyjaśnia, iż powyższy zapis należy interpretować w kontekście przepisów ogólnie obowiązujących, w szczególności:
- art. 35 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27.08.2004 r. ze zm. - „Świadczeniobiorcy przyjętemu do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej przeznaczonego dla osób potrzebujących całodobowych lub całodziennych świadczeń opieki zdrowotnej, oraz przy wykonywaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych przez podmioty uprawnione do udzielania świadczeń, a także przy udzielaniu przez te podmioty pomocy w stanach nagłych, zapewnia się bezpłatnie leki i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia”
- art. 20 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30.08.1991 r. ze zm. - „Szpital zapewnia przyjętemu pacjentowi: 1) świadczenia zdrowotne; 2) środki farmaceutyczne i materiały medyczne; 3) pomieszczenie i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia.”
Zapis pkt. 10 załącznika do umowy nie zmienia przytoczonych przepisów ustawowych, lecz jedynie dopuszcza możliwość korzystania przez hospitalizowanego pacjenta z leków zlecanych przez lekarza POZ, przyjmowanych w sposób stały najczęściej z powodu chorób przewlekłych; w szczególności, nie może on stanowić podstawy do odmowy zapewnienia tych leków przez szpital w sytuacjach medycznie uzasadnionych.