Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
W związku z licznymi zapytaniami świadczeniodawców w sprawie stosowania karty informacyjnej jako skierowania do poradni specjalistycznych Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia :
Szczegółowe materiały informacyjne o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne w § 5 pkt. g. stanowią iż dokumentacja medyczna powinna być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w tym również indywidualnej dokumentacji medycznej zewnętrznej, do której należą skierowania oraz karty informacyjne, zostały określone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania z dnia 21 grudnia 2006r ogłoszone w Dz.U. 2006 nr 247 poz 1819. W § 16 ust.2 cytowanego dokumentu zostały wymienione informacje jakie należy podać w karcie informacyjnej. Nie obejmują one jednak skierowania do dalszego leczenia w poradni specjalistycznej. Uwzględniając powyższe nie można traktować karty informacyjnej jako dokumentu zastępującego skierowanie do poradni specjalistycznej.
Równocześnie przypominamy, iż zgodnie art. 57 ust 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z wyjątkiem świadczeń wymienionych w ust. 2 cytowanego artykułu. Zatem jeśli pacjent wymaga kontroli lub dalszego leczenia w poradni specjalistycznej lekarz wystawiający kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, izby przyjęć lub SOR powinien równocześnie wystawić skierowanie do poradni specjalistycznej. Nie ma potrzeby kierowania pacjenta do placówki POZ w celu uzyskania skierowania do specjalisty.
Wyjaśniamy także, iż NFZ nie określa standardowych wzorów dokumentacji medycznej w tym wzorów skierowań na leczenie i badania diagnostyczne. Świadczeniodawca ma jednak obowiązek używania druków dokumentacji medycznej zgodnych z zapisami Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r.