Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Komunikat dla świadczeniodawców w sprawie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne świadczeniobiorców
23-09-2011
Komunikat dla świadczeniodawców w sprawie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne świadczeniobiorców
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie przypomina, iż zgodnie z art. 56 ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 08.164.1027 ze zm.) świadczeniodawca ma obowiązek sprawdzenia uprawnienia świadczeniobiorcy do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przed przyjęciem deklaracji wyboru lekarza / pielęgniarki / położnej POZ, natomiast zgodnie z art. 50 ww. ustawy, ubezpieczony ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej obowiązany jest przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, a do czasu jej wydania - jakikolwiek dokument, który potwierdza jego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pacjent jest każdorazowo zobowiązany wykazać, że jest uprawniony do skorzystania w danym dniu ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Ponadto należy zaznaczyć, iż w przypadku rolników oraz członków ich rodzin posiadających aktywne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie jest również formularz z wymiarem składek na ubezpieczenie społeczne rolników za bieżący kwartał, w którym jest wymieniony, jako osoba, za którą składki są opłacane.
Jednocześnie informujemy, iż każdorazowa, jakakolwiek korekta zawartości bazy CWU przeprowadzona na wniosek Świadczeniodawcy wymaga ponownego przesłania – podniesienia wersji – świadczenia, które zostało oflagowane błędem krytycznym z powodu nieścisłości w CWU. Świadczenie takie po podniesieniu wersji zostanie w kolejnym przebiegu poddane ponownej weryfikacji i przy braku podstaw do zakwestionowania, flaga błędu zostanie usunięta.