Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Komunikat dla Świadczeniodawców w rodzaju REHABILITACJA LECZNICZA
15-05-2009
Komunikat dla Świadczeniodawców w rodzaju REHABILITACJA LECZNICZA
W związku z Zarządzeniem Nr 17/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 marca 2009 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza, które weszło w z mocą obowiązującą od dnia 1 marca 2009r. (z wyj. §1 pkt. 8 który stosuje się od dnia 1 stycznia 2009 r.) oraz w oparciu stanowisko Centrali Funduszu informujemy, co następuje:
Rozliczenie świadczenia o kodzie 5.11.01.0000074 „krioterapia miejscowa” (pary azotu) w katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych stanowiących załącznik nr 6 do zarządzenia nr 85/2008/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 15 października 2008r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza (z późn. zm.) jest możliwe o ile świadczeniodawca w zasobach wskazanych w systemie Obsługi Potencjału, wykazał zestaw do kriostymulacji parami azotu. Natomiast zabiegi z zastosowaniem aparatu na dwutlenek węgla należy rozliczać jako „zabiegi fizykoterapeutyczne – różne” o kodzie 5.11.01.0000017. Powyższe rozróżnienie jest uzasadnione medycznie różnicą temperatury stosowanego kriogenu; w szczególności, im niższa temperatura kriogenu i im krócej trwa zabieg miejscowego schładzania, tym jest on bezpieczniejszy. Krańcowo niską temperaturę możemy uzyskać wykorzystując w urządzeniach do krioterapii ciekły azot.
W przypadku zabiegów zrealizowanych przy zastosowaniu światła spolaryzowanego, do dnia ukazania się zarządzenia nr 17/2009/DSOZ t.j. 11 marca 2009r. włącznie, można je rozliczyć pod kodem świadczenia 5.11.01.0000017 „zabiegi fizykoterapeutyczne – różne”. Natomiast z powodu zastrzeżeń dotyczących braku dowodów skuteczności leczenia światłem spolaryzowanym (brak dowodów naukowych na skuteczność terapii spełniających kryteria EBM), dalsze leczenie tego typu nie będzie finansowane przez Fundusz.
Jednocześnie informujemy, że w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia został udostępniony do konsultacji społecznych projekt nowego Zarządzenia Prezesa NFZ, zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza.
Sekcja ds. Rehabilitacji, Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień tel. : (012) 29 88 208