Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Komunikat dla świadczeniodawców w rodzaju LECZENIE SZPITALNE
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie informuje, że analiza wykonania poszczególnych grup w systemie Jednorodnych Grup Pacjentów wykazała duży wzrost rozliczania w oddziałach grupy J33 – średnie zabiegi skórne, w tym w szczególności procedury 86.4 z listy procedur dla grup zabiegowych ICD-9 CM, tj. radykalnego wycięcia zmian skóry.
W Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9 wersja 5.2) zawarto uwagę (w kolumnie Uwagi), iż procedura 86.4 wymaga jednoczesnego zakodowania wycięcia węzłów chłonnych (40.3 - 40.5). Oznacza to możliwość wykazania radykalnego wycięcia zmian skóry wyłącznie wówczas, gdy:
• następuje szerokie wycięcie zmiany skóry, w tym struktur przylegających,
• jednocześnie zakodowano każde wycięcie węzłów chłonnych.
Tutejszy Oddział NFZ przypomina, że zgodnie z § 13 ust. 2 Zarządzenia Nr 32/2008/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 11 czerwca 2008 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne (z późn. zm.) udzielanie świadczeniobiorcy świadczeń w ramach hospitalizacji, hospitalizacji planowej i leczenia „jednego dnia” może być realizowane, jeżeli cel leczenia w danym przypadku nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne. W katalogu porad zabiegowo-diagnostycznych przewidzianych do realizacji w ramach umowy w rodzaju ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne ujęta została porada 5.05.00.0000031 pobranie i/lub wycięcie pojedynczych zmian ze skóry, błon śluzowych i tkanek miękkich z niezbędną diagnostyką, w tym badania hist.-pat.
W związku z powyższym prosimy o pilne dokonanie oceny, na podstawie wpisów dokonanych w dokumentacji medycznej, prawidłowości rozliczenia przedmiotowego świadczenia, a w przypadku niewłaściwego wytypowania procedury do rozliczenia – skorygowanie raportu sprawozdawczo-rozliczeniowego.
Sekcja ds. Leczenia Szpitalnego
tel. (012) 29 88 107; 123, 158