Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Komunikat dla Świadczeniodawców w rodzaju AMBULATORYJNE ŚWIADCZENIA SPECJALISTYCZNE – w sprawie świadczeń profilaktycznych
22-09-2008
Komunikat dla Świadczeniodawców w rodzaju AMBULATORYJNE ŚWIADCZENIA SPECJALISTYCZNE – w sprawie świadczeń profilaktycznych udzielanych w poradni ginekologiczno-położniczej
W związku z uchylaniem się przez niektórych świadczeniodawców od obowiązku wykonywania badań profilaktycznych określonych umową w zakresie położnictwa i ginekologii Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie uprzejmie przypomina:
Zgodnie z Zarządzeniem nr 65/DSOZ/2007 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, wszyscy świadczeniodawcy w zakresie położnictwa i ginekologii są zobowiązanie do wykonywania w ramach umowy świadczeń profilaktycznych obejmujących procedurę pobrania materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego.
Cytologiczne badania przesiewowe obejmują populację kobiet w wieku od 25 do 59 lat ( zgodnie z rokiem urodzenia). Badanie przeprowadzane jest 1 raz na 3 lata. Pozostałe zasady wykonania i rozliczania przesiewowych badań cytologicznych zostały omówione w załączniku nr 6 do Zarządzenia nr 65/2007/ DSOZ „Wykaz jednostek chorobowych w/g międzynarodowej klasyfikacji ICD-10 leczonych w poszczególnych poradniach specjalistycznych”. Materiał do badania przesiewowego może zostać pobrany w czasie porady ginekologiczno-położniczej z innych przyczyn lub niezależnie od niej. Świadczenie to w Katalogu porad diagnostyczno- zabiegowych posiada kod nr 5.05.00.0000060 i wyszacowane jest na 3 pkt.
Rozliczenie przesiewowych badań cytologicznych odbywa się wyłącznie w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki (SIMP). W przypadku badań wykonywanych łącznie z poradą ginekologiczno-położniczą, przesiewowe badanie cytologiczne należy rozliczyć w SIMP, a poradę w tzw. formacie otwartym.
Wszyscy świadczeniodawcy realizujący usługi w zakresie położnictwa i ginekologii w załączniku nr 1 do umowy posiadają wyodrębnione kwoty zobowiązań przeznaczone na finansowanie procedur związanych z pobieraniem materiału do przesiewowych badań cytologicznych, we wszystkich miejscach udzielania świadczeń. W przypadku wykonania tych świadczeń ponad wartość określoną w umowie świadczeniodawca po upływie kwartału powinien złożyć wniosek o zwiększenie ich ilości a co się z tym wiąże wartości umowy.
Przypominamy, iż brak realizacji świadczeń określonych umową stanowi ograniczenie dostępności uniemożliwiające Funduszowi wywiązywanie się z terminowego i pełnego wykonywania zobowiązań wobec świadczeniobiorców i zgodnie z § 36 ust.1 pkt 6 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 08.81.484) może być podstawą rozwiązania przez Oddział Wojewódzki NFZ umowy ze świadczeniodawcą.
Sekcja ds. Ambulatoryjnych Świadczeń Specjalistycznych,