Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Komunikat dla świadczeniodawców w rodzaju AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA – w sprawie badań przesiewowych udzielanych
05-05-2010
Komunikat dla świadczeniodawców w rodzaju AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA – w sprawie badań przesiewowych udzielanych w poradni okulistycznej.
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie nadmienia, iż zgodnie z brzmieniem Załącznika nr 5 cz.1 zabiegowe do Zarządzenia nr 62/DSOZ/2009 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w spektrum procedur refundowanych ze środków publicznych będących przedmiotem umów ze świadczeniodawcami w zakresie okulistyki znajdują się badania przesiewowe w kierunku wczesnego rozpoznania jaskry (kod 5.05.00.0000062 oraz 5.05.00.0000061 ).
Wobec sygnałów przekazywanych przez świadczeniobiorców co do utrudnień w uzyskaniu powyższych świadczeń MOW NFZ przypomina wszystkim świadczeniodawcom posiadającym umowy w zakresie okulistyki, iż odmowa wykonania badania u Pacjentów spełniających warunki kwalifikujące do badania przesiewowego w kierunku wczesnego rozpoznania jaskry określonego w Załączniku nr 5 do cytowanego wyżej zarządzenia jest niedopuszczalna.
Przypominamy także, iż brak realizacji lub selektywna realizacja świadczeń określonych umową stanowi ograniczenie dostępności uniemożliwiające Funduszowi wywiązywanie się z terminowego i pełnego wykonywania zobowiązań wobec świadczeniobiorców i zgodnie z §36 ust.1 pkt 6 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 08.81.484) może być podstawą do podjęcia przez Oddział Wojewódzki NFZ działań prewencyjnych do rozwiązania umowy ze świadczeniodawcą włącznie.