Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Komunikat dla Świadczeniodawców - przypomnienie zasad wystawiania karty zgonu
24-06-2009
Komunikat dla Świadczeniodawców - przypomnienie zasad wystawiania karty zgonu
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie przypomina, iż zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny, wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń lekarskich.
Wyjątki od tej zasady wynikają z zapisów cyt. rozporządzenia, dotyczących zgonów spowodowanych przestępstwem (§ 2 ust. 2) lub w przypadku gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu, bądź lekarz taki zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki, albo z powodu choroby lub innych uzasadnionych przyczyn nie może dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania (§ 3) - w takim wypadku kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, niezależnie czy jest pracownikiem pogotowia ratunkowego, czy udziela świadczeń w innej formie.
Powyższe przepisy nie różnicują nałożonego obowiązku pod względem posiadanej specjalizacji lekarskiej oraz pozostają w spójności z regulacją zawartą w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.), z której wynika, że zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego w ostatniej chorobie.