Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Komunikat dla Świadczeniodawców posiadających umowy z zakresu chemioterapii (SZP/03) –weryfikacja przekazywanych danych sprawozdawczych - 2009r.
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ informuje że w najbliższym czasie zostanie uruchomiana weryfikacja danych sprawozdawanych w ramach umowy na chemioterapię (SZP/03). Przekazywana sprawozdawczość będzie oceniana przez moduł „Weryfikacje świadczeń opieki zdrowotnej” zaprojektowany przez Global Services. Jego zasadniczą cechą jest to, że weryfikacja jest dokonywana po I a przed II fazą potwierdzania danych.
W związku z powyższym przypominamy o generalnych zasadach sprawozdawania danych
z realizacji świadczeń w ramach umów SZP/03:
I W przypadku przekazywania danych dotyczących leków - podanych w siedzibie świadczeniodawcy lub wydanych do domu - zamieszczonych w Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów POZYTYWNY wynik weryfikacji (możliwość zamknięcia oraz wskazania do zapłaty) otrzymają te pozycje sprawozdawcze:
1 - których dzień rozpoczęcia realizacji świadczenia i dzień zakończenia realizacji świadczenia jest tym samym dniem[i]. Oznacza to że pozycje, w których należy wprowadzić daty świadczenia od …- do … muszą być oznaczone tą samą datą dnia podania leku lub datą dnia wydania pacjentowi określonej ilości leku na X dni.
Opis:
W przypadku podania pacjentowi leku w placówce świadczeniodawcy w dniu 01.01.2009r jako dzień rozpoczęcia realizacji świadczenia należy wprowadzić datę 01.01.2009r i tą samą datą należy uzupełnić pole odpowiadające za dzień zakończenia realizacji świadczenia (podania leku).
W przypadku wydania pacjentowi określonej ilości leku do stosowania w warunkach pozaszpitalnych należy postąpić analogicznie, dodatkowo należy zaznaczyć „T (tak)”
w pozycji „podanie do domu” i wprowadzić liczbę dni, na które został wydany lek.
Jeżeli nastąpiło podanie leku w placówce świadczeniodawcy w dniu 01.01.2009r i tego samego dnia został wydany zapas leku na X kolejnych dni, to pierwsza sprawozdawana pozycja powinna być oznaczona na „N (nie) - podanie do domu” i obejmować ilość leku podaną w dniu 01.01.2009. Datami realizacji świadczenia będą: od 01.01.2009 do 01.01.2009. Druga pozycja sprawozdania – dotycząca wydanych do domu leków - powinna być oznaczona na „T (tak)- podanie do domu”, mieć wprowadzoną ilość leku taką, która zabezpiecza X dni, na które został wydany lek i daną liczbę dni (X). Początkiem i końcem realizacji tego świadczenia musi być również 01.01.2009r (realizacja świadczenia od - 01.01.2009r do - 01.01.2009r).
UWAGA! Weryfikacja nie dotyczy sprawozdań z realizacji procedury „Chemioterapia niestandardowa” 5.08.03.0000000, gdzie jednym z warunków akceptacji sprawozdania jest zawieranie się dat podań leku w okresie, na który została wydana zgoda.
2 – których parametr określenia dawki substancji czynnej (P - powierzchnia ciała, M - masa ciała, B - bezpośrednie określenie dawki (czyli bez względu na P i M,) jest zgodny
z parametrem substancji czynnej określonym przez sposób wyznaczenia dawki maksymalnej w Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów.
Opis:
Weryfikacja zgłosi Błąd w przypadku przekazania np. takiej pozycji sprawozdawczej: 5.08.03.0000351 – Asparaginasum – „B” (bezpośrednio), gdyż 5.08.03.0000351 – Asparaginasum ma przypisany parametr „P – powierzchnia ciała” o czym świadczy Maksymalna dawka dzienna zaakceptowana przez Konsultantów Krajowych[ii] określona jako 45000 j.m./m2 (miesiąc sprawozdawczy styczeń i luty br 12000 jm/ m2)
UWAGA! Weryfikacja parametru nie dotyczy sprawozdań z realizacji procedury „Chemioterapia niestandardowa” 5.08.03.0000000 i substancji czynnych z części C Katalogu substancji - Katalog substancji czynnych stosowanych w terapii wspomagającej
3 – których wprowadzona liczba dni w przypadku podań domowych (podanie do domu na T- tak) NIE przekroczy maksymalnej dozwolonej liczby dni.
Opis:
Weryfikacja zgłosi Błąd jeżeli dla pozycji 5.08.03.0000352 Bicalutamidum zostanie wprowadzona liczba dni powyżej 93 dni.
Dla Państwa wiadomości przekazujemy przygotowany przez Centralę NFZ słownik produktów jednostkowych (substancji czynnych stosowanych w chemioterapii) zawierający oznaczenie, które substancje mogą zostać wydane do domu i na jaką maksymalną liczbę dni. Tabela ta zawiera również przypisane do substancji odpowiadające im parametry określenia dawki i maksymalną dawką dzienną - obowiązujące w danym miesiącu sprawozdawczym[iii], wedle których należy sprawozdawać substancje czynne.
4 - dla których NIE zostanie przekroczona maksymalna dawka dzienna. Górne granicę dawki zostały zaakceptowane przez Konsultantów Krajowych. W tym typie weryfikacji istotną rolę odgrywa właściwy parametr określenia dawki. Weryfikacja dawki maksymalnej na dzień bierze pod uwagę pozycje sprawozdawcze o tym samym numerze PESEL, dniu podania
i kodzie substancji czynnej. W przypadku podań domowych (podanie domowe „T”) sprawozdana dawka oceniana jest z uwzględnieniem liczby dni na które wydano leki.
Opis:
Weryfikacja zgłosi Błąd jeżeli dla pozycji sprawozdania 5.08.03.0000403 Oxaliplatinum-1mg miesiąc sprawozdawczy - styczeń 2009, podanie do domu – N (nie), zostanie wprowadzona krotność 190, przy parametrze P – 1.5, gdyż wg. Katalogu substancji obowiązującym
w styczniu (Zarz.102/2008) maksymalna dawka dzienna wynosi 85mg/m2 czyli
z uwzględnieniem parametru nie więcej niż 127,5 mg (1,5x85 =127,5), co oznacza przekroczenie wprowadzonej dawki dziennej 190mg w stosunku do dawki maksymalnej 127,5mg.
Jeżeli w analogicznym przykładzie zostanie wprowadzony parametr B (bezpośrednie określenie dawki) to weryfikacja zgłosi dwa Błędy – „niewłaściwy parametr” i „przekroczona dawka maksymalna leku lub niewłaściwy parametr” (gdyż dawka zależy od parametru).
W tym przypadku zmiana parametru na właściwy i zmniejszenie krotności dawki - tak by nie przekraczała wyznaczonego na podstawie parametru maksimum - spowoduje pozytywny wynik weryfikacji.
UWAGA! W przypadku sprawozdań z realizacji „Chemioterapia niestandardowa” 5.08.03.0000000 świadczenie oceniane jest pod kątem porównania wartości sprawozdania
z wartością wydanej zgody.
5 - dla których wprowadzone rozpoznanie główne lub jedno z 3 możliwych rozpoznań współistniejących dla danej substancji czynnej pokrywa się z tabelą rozpoznań przypisanych do leku, która stanowi część B Katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii.
Opis:
Weryfikacja zgłosi Błąd jeżeli dla pozycji sprawozdania 5.08.03.0000376 Fludarabinum wprowadzono tylko rozpoznanie główne - C18.9 Okrężnica, nie określona (brak rozpoznań współistniejących) – gdyż zgodnie z częścią B Katalogu kod rozpoznań (icd 10) nie odpowiada zastosowanej substancji.
II W przypadku przekazywania danych dotyczących sprawozdań z realizacji „Chemioterapia niestandardowa” 5.08.03.0000000 POZYTYWNY wynik weryfikacji (możliwość zamknięcia oraz wskazania do zapłaty) otrzymają te pozycje sprawozdawcze (możliwość zamknięcia oraz wskazania do zapłaty) dla których wprowadzono poprawny 16 cyfrowy numer zgody, przypisany do tego numeru zgody pesel pacjenta oraz których wartość nie przekracza kwoty wydanej zgody a okres realizacji świadczenia – okresu wskazanego w papierowym dokumencie zgody.
Weryfikacje będą uruchamiane o danej godzinie codziennie, przez siedem dni w tygodniu. Dokładną godzinę uruchomienia procesu weryfikacji podamy Państwu w odrębnym komunikacie.
Potwierdzanie danych może następować dopiero po zakończeniu procesu weryfikacji. Przybliżony czas od momentu uruchomienia weryfikacji w danym dniu do możliwości zamknięcia sprawozdań poprawnych wynosi do 24h. Z reguły - jeżeli proces weryfikacji będzie uruchamiany o godzinie 22:00 każdego dnia, to dane, które zostały przekazane przed 22:00 danego dnia – i które otrzymały poprawny wynik weryfikacji - będzie można zamknąć dnia następnego.
Pozycje sprawozdawcze, dla których po I fazie zostanie wykazany błąd nie będą mogły być zamknięte i rozliczone. Należy je skorygować i przekazać ponownie, przy czym ponownie zostaną one poddane procesowi weryfikacji.
Stan weryfikacji i jej wyniki będą prezentowane odbiorcom poprzez „Portal Świadczeniodawcy” w sekcji „Umowy na realizacje świadczeń” - „Przegląd wyników weryfikacji świadczeń przed rozliczeniem”.
[i] Wg zapisu z Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów - „każde podanie leku należy sprawozdać jako osobne świadczenie”
[ii] Źródło - Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii nowotworów - zgodnie z miesiącem sprawozdawczym z Zarządzenia Prezesa NFZ Nr 102/2008 lub Nr 18/2009
[iii] Plik odzwierciedla Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii pochodzący z obowiązującego w miesiącach sprawozdawczych styczeń i luty 09 Zarządzenia Prezesa NFZ Nr 102/2008 i Katalog substancji czynnych stosowanych w chemioterapii obowiązujący aktualnie ( od marca 2009r) - Zarządzenia Prezesa NFZ Nr 18/2009
Dział Programów Lekowych i Chemioterapii
Tel. 012 29-88-488 i 012 29-88-494