Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW
dotyczący realizacji transportu sanitarnego w związku z zaleceniem kontynuacji leczenia specjalistycznego po zakończonym leczeniu szpitalnym
Zasady zapewnienia przez świadczeniodawców realizujących umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia usług transportu sanitarnego reguluje przepis § 8 ust. 2 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 18, poz. 484), stanowiący, że: „świadczeniodawca w ramach środków finansowych określonych w umowie, jest zobowiązany do zapewnienia usług transportu sanitarnego w przypadkach określonych w ustawie, z wyjątkiem świadczeniodawców udzielających świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, o ile nie zawarli oni odrębnej umowy w tym zakresie.” Przypadki te określa treść art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
Zgodnie z treścią przytoczonych powyżej przepisów, zobowiązanie do zapewnienia pacjentowi w ramach udzielonego świadczenia szpitalnego usługi transportu sanitarnego obejmuje następujące sytuacje:
• konieczność realizacji niezbędnych ze względu na proces leczenia konsultacji i procedur medycznych poza miejscem udzielania świadczeń,
• konieczność kontynuacji leczenia w warunkach stacjonarnych u innego świadczeniodawcy,
• adekwatne do oceny stanu zdrowia, umożliwienie pacjentowi bezpiecznego powrotu do miejsca zamieszkania po zakończonym leczeniu szpitalnym.
Zamieszczenie w karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego zaleceń co do dalszego postępowania w procesie leczenia wraz ze skierowaniem do dalszego leczenia ambulatoryjnego powinno stanowić wskazanie dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po uwzględnieniu stanu sprawności pacjenta, zapewnienia mu usługi transportu sanitarnego w celu uzyskania świadczenia pierwszorazowego.
Po objęciu opieką pacjenta przez poradnię specjalistyczną, za zapewnienie transportu na kolejne wizyty wynikające z konieczności zachowania ciągłości leczenia, odpowiada świadczeniodawca realizujący opiekę specjalistyczną.
Ponadto należy zaznaczyć ze do transportu sanitarnego ma zastosowanie art. 41 ust. 2 w/w ustawy, który stanowi, że: „Świadczeniobiorcy, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego – w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia – do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń ze właściwym zakresie, i z powrotem.”
Małopolski Oddział Wojewódzki
NFZ w Krakowie
tel.(012) 29 88 423