Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
W związku z zarządzeniem Nr 82/2007/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny - ratownictwo medyczne, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadziła jednolity dla całego kraju sposób okodowania miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego.
Procedurę kodowania na obszarze województwa małopolskiego ustalono w porozumieniu Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, na podstawie aktualnie obowiązującego "Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na lata 2008 - 2010".
W związku z powyższym informujemy, że numer miejsca wyczekiwania - numer jednostki systemu składa się z:
Sposób okodowania oraz unikatowe Kody TERYT miejsca wyczekiwania, a także numery miejsca wyczekiwania - numer jednostki systemu/zespołu są przedstawione w załączonym do niniejszego komunikatu zestawieniu, który stanowi jednocześnie "Wykaz zespołów ratownictwa medycznego w województwie małopolskim z podziałem na rodzaj zespołu ratownictwa medycznego "P" i "S" oraz z podziałem na poszczególne powiaty, miejsca stacjonowania zespołów (miejsca wyczekiwania), a także rejony operacyjne w ramach danego powiatu.
Biorąc pod uwagę ustalenia zapisane w "Wojewódzkim planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na lata 2008 - 2010" oraz wysokość środków zagwarantowanych w budżecie państwa na finansowanie działalności zespołów ratownictwa medycznego dla województwa małopolskiego w roku 2008 w wysokości 104.624.000,00 zł, w ramach której będą finansowane świadczenia udzielane przez zespoły ratownictwa medycznego, a także fakt powierzenie Dyrektorowi Oddziału, w drodze podpisanego porozumienia - zadań związanych m.in. z zawarciem umów w tym zakresie - Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosi postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń ratownictwa medycznego z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego.
W ramach tych postępowań zostaną zakupione świadczenia udzielane przez:
Informujemy, że składając ofertę w danym zakresie należy wybrać konkretny, unikatowy numer jednostki systemu (kolumna o nazwie: "numer kolejny zespołu w miejscu wyczekiwania TERC z załączonego do niniejszego komunikatu "Wykazu�"), o zakontraktowanie której ubiegać się będzie dany dysponent w konkretnym postępowaniu. Numer jednostki wskazywać będzie jednocześnie rejon operacyjny, w którym dany zespół będzie funkcjonować. Zwracamy jednocześnie uwagę, że wskazując konkretny numer jednostki systemu, oferent musi w decyzji rejestracyjnej zakładu opieki zdrowotnej posiadać zarejestrowanie swojej komórki organizacyjnej w tym miejscu wykonywania świadczeń.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że zarządzenie Nr 53/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 września 2007 r. w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w § 12 ust. 1 ppkt 1a załącznika do w/w zarządzenia nakłada na oferenta obowiązek przedstawienia decyzji o wpisie do rejestru zakładów opieki zdrowotnej wojewody, albo ministra zdrowia, albo wypis z takiego rejestru. Aktualnie brak jest nowelizacji rozporządzenia w sprawie kodów resortowych, które to pozwalają dokonać stosownej rejestracji zespołów ratownictwa zgodnie z nomenklaturą ustawową. Odpowiednie okodowanie i nazewnictwo jest w trakcie konsultacji jako projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Istnieje więc uzasadnione prawdopodobieństwo braku możliwości dokonania aktualizacji wpisów do rejestrów przed dniem ogłoszenia postępowania konkursowego. W związku z tym informujemy, że do postępowania konkursowego zostaną dopuszczeni oferenci legitymujący się dotychczasowymi wpisami do rejestru. Jednak oferent będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia o niezwłocznym uzupełnieniu wpisu do rejestru, po wejściu w życie znowelizowanego w/w rozporządzenia Ministra Zdrowia i dostarczeniu uzupełnionego wpisu do MOW NFZ w Krakowie (wzór oświadczenia będzie udostępniony do podpisu w trakcie negocjacji).
Informujemy ponadto, że pomimo licznych uwag zgłoszonych do załącznika nr 3 zarządzenia nr 82/2007/DSM w części dotyczącej zestawu leków i wyrobów medycznych Centrala Funduszu nie wprowadziła do niego zmian, ponieważ mogą ona nastąpić w oparciu o aktualnie oczekiwane stanowisko nadzoru merytorycznego - konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, bądź też przez odpowiednią decyzję Ministerstwa Zdrowia w powyższej kwestii.
Informacje zawarte w niniejszym komunikacie mają także odpowiednie zastosowanie do odrębnie ogłoszonego postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń pomocy doraźnej i transportu sanitarnego realizowanego przez zespół sanitarny typu "N" - zgodnie z zarządzeniem Nr 83/2007/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 9 października 2007 r.. z tym, że cyfra "8" jest cyfrą identyfikującą zespół transportu sanitarnego neonatologicznego.
Wydział ds. Służb Mundurowych
Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie
Tel.: (012) 29-88-363