Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

KOMUNIKAT DLA LEKARZY WYSTAWIAJĄCYCH SKIEROWANIA NA LECZENIE UZDROWISKOWE

21-06-2010

KOMUNIKAT DLA LEKARZY WYSTAWIAJĄCYCH SKIEROWANIA NA LECZENIE UZDROWISKOWE

Wydział ds. Służb Mundurowych Dział Lecznictwa Uzdrowiskowego informuje, że zgodnie z § 7, ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia w dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe (Dz. U. Nr 139,poz.1135) skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wraz z wynikami badań dodatkowych jest ważne 18 miesięcy , licząc od dnia jego wystawienia i jeżeli straci ważność – MOW NFZ w Krakowie zawiadamia o tym świadczeniobiorcę, natomiast skierowanie pozostaje w dokumentacji Oddziału. Biorąc pod uwagę, że corocznie do naszego Oddziału wpływa przeszło 46 tysięcy skierowań, a posiadane środki finansowe nie pozwalają na zakup odpowiedniej liczny miejsc sanatoryjnych i tym samym należy liczyć się z powstawaniem sytuacji braku możliwości zrealizowania tego rodzaju świadczenia w okresie 18 miesięcy zwracamy się do lekarzy wystawiających skierowania z prośbą o uwzględnienie następujących informacji:  
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe nie może być traktowane jako szczególny przywilej udzielany pacjentowi. O wystawieniu skierowania winny decydować realne i  konsekwentnie przestrzegane wskazania oraz przeciwwskazania medyczne. Nieporozumieniem i nadużyciem systemu jest kierowanie pacjenta do uzdrowiska bez szczególnych wskazań, tylko dla zaspokojenia jego oczekiwań, „na życzenie pacjenta”. Nie respektowanie powyższego zastrzeżenia powoduje pogłębianie przenoszenia istoty pobytu chorego w uzdrowisku z aspektu medycznego na aspekt rekreacyjny, turystyczny i rozrywkowy oraz przyczynia się do obserwowanej od lat i postępującej dewaluacji znaczenia i wartości leczenia uzdrowiskowego.

Przyjęte jest założenie, że lekarz kierujący powinien kontrolować częstość korzystania przez pacjenta z leczenia bodźcowego w uzdrowisku, mając na uwadze zalecenia specjalistów w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej – zawarte w dostępnej literaturze fachowej.

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawiając  skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, powinien brać pod uwagę:
1)   aktualny stan zdrowia świadczeniobiorcy;
2)   brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego;
3)   wpływ leczenia uzdrowiskowego, w szczególności warunków naturalnych (surowców leczniczych, klimatu, morza, mikroklimatu), na stan zdrowia świadczeniobiorcy;
4)   dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego, o ile świadczeniobiorca z  takiego leczenia korzystał;
5)   w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie więcej niż raz na 12 miesięcy.
Lekarz wystawiający skierowanie powinien prawidłowo i czytelnie wypełnić skierowanie, a w szczególności:
1)   dane osobowe pacjenta, w tym PESEL, imię i nazwisko;
2)   odcisnąć pieczęć świadczeniodawcy wraz z numerem umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia i pieczęć imienną lekarza wystawiającego skierowanie;
3)   informacje o aktualnym stanie zdrowia pacjenta;
4)   jednoznacznie określić rozpoznanie choroby zasadniczej będącej podstawą wystawienia skierowania z podaniem symbolu ICD-10;
5)   informacje o schorzeniach współistniejących
Do wypełnionych druków nie należy dołączać wyników przeprowadzonych badań (laboratoryjnych, ekg, zdjęć rtg); wystarczy je wpisać w punkcie III obowiązującego druku skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
 
 
Zachęcamy lekarzy kierujących do korzystania z wprowadzonej do Portalu Świadczeniodawcy funkcjonalności, która umożliwia wypełnianie i drukowanie skierowania na leczenie uzdrowiskowe za pośrednictwem dostępnego w Portalu formularza. Powyższe ma na celu poprawę czytelności składanych do Oddziału Funduszu skierowań oraz skrócenie czasu ich rejestracji w systemie informatycznym.
 
 
 
Wydział ds. Służb Mundurowych
Dział Lecznictwa Uzdrowiskowego
Wszystkie aktualności