Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Komunikat dla lekarzy w sprawie zasad wystawiania recept w leczeniu chorób przewlekłych - przypomnienie

15-12-2011

Komunikat dla lekarzy w sprawie zasad wystawiania recept w leczeniu chorób przewlekłych - przypomnienie

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż nie uległy zmianie zasady wystawiania recept na leki refundowane, stosowane w chorobach przewlekłych.
W obowiązującym stanie prawnym leki refundowane w schorzeniach przewlekłych, których zbiór określa katalog zamknięty, zawarty w cyklicznie zmieniającym się Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością, dostępne są dla świadczeniobiorców na podstawie recepty zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.08.164.1027 z późn. zm.) bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Prawo do wystawienia recepty, o której mowa powyżej, ma zarówno lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, jak i lekarz nie będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, który zawarł z Funduszem umowę upoważniającą do wystawiania recept na refundowane leki i wyroby medyczne.

Podstawą do zasadnego wystawienia recepty na produkty lecznicze stosowane w leczeniu chorób przewlekłych jest prawidłowe udokumentowanie procesu diagnozowania, leczenia oraz monitorowania stanu zdrowia pacjenta. W tym miejscu należy także przypomnieć, iż zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami prawnymi, a w szczególności Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U.252.1697) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U.07.97.646 z późn. zm.), każdorazowe wystawienie recepty, dla pacjenta korzystającego z leków wydawanych w chorobach przewlekłych bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością musi znajdować odzwierciedlenie w jego indywidualnej dokumentacji medycznej.

W przypadku kontynuacji leczenia specjalistycznego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wystawienie przez niego recepty na leki refundowane w chorobach przewlekłych jest możliwe wyłącznie jeżeli posiada on informację od lekarza specjalisty dotyczącą rozpoznania, rokowania oraz przepisanych leków wraz z określeniem ich dawkowania, przewidywanym okresem przyjmowania oraz terminów wizyt kontrolnych. Informacja taka powinna być zgodnie z Ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiącymi załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U.08.81.484),przekazywana przez lekarza specjalistę nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.
                                                                      
Wydział Gospodarki Lekami
Dział Refundacji i Rozliczeń
Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
tel.(012) 29-88-471, 473
Wszystkie aktualności