Komunikat dla aptek ogólnodostępnych w sprawie wdrożenia dodatkowej weryfikacji plików xml zawierających dane o zrealizowanych r
26-08-2009
Komunikat dla aptek ogólnodostępnych w sprawie wdrożenia dodatkowej weryfikacji plików xml zawierających dane o zrealizowanych receptach na leki refundowane
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie informuje, że od dnia 1 września 2009, wprowadza dodatkową automatyczną weryfikację plików szczegółowych xml dotyczących realizacji recept na leki refundowane. (pliki za okres od 16 do 31 sierpnia 2009) w zakresie:
- Prawidłowości wydania leku w zakresie odpłatności i uprawnień (czy wydano lek w dobrej odpłatności i zgodnie z określonymi przez stosowne rozporządzenie uprawnieniami, czy dany lek jest refundowany)
- Prawidłowości naliczenia limitów odpłatności oraz nieprzekraczania ceny urzędowej leku
- Weryfikacji uprawnień w korelacji z numerem PESEL w przypadku leków na nowotwory prostaty dla kobiet, czy leków antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Rozwiązanie to będzie stopniowo poszerzane.
- Prawidłowości wydawania produktów leczniczych w punktach aptecznych w oparciu o stosowne Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające jakich leków nie wolno wydawać w punktach aptecznych
- Weryfikacja realizacji recept zablokowanych, od daty publikacji takiej informacji w wykazie skradzionych pieczątek i recept lekarskich dostępnej na internetowej stronie MOW NFZ.
- Weryfikacja recept wystawionych przez lekarzy, którzy utracili prawo wykonywania zawodu od daty publikacji takiej informacji w wykazie skradzionych pieczątek i recept lekarskich dostępnej na internetowej stronie MOW NFZ.
- Weryfikacja recept narkotycznych pod kątem ważności recepty i jednego leku na recepcie
- Weryfikacja recept na leki psychotropowe pod kątem jednego leku na recepcie.
Weryfikowanie zestawień szczegółowych xml z aptek odbywa się w oparciu o art. 63.3 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia (Dz.U.08.164.1027) oraz wynikającym z tej ustawy Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2004 roku w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych i przekazywanych prze apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U.04.213.2167 z późn. zm.) i ma na celu wyeliminowanie błędów pojawiających się w sprawozdawczości aptecznej. Stwierdzone błędy krytyczne będą skutkować odrzuceniem nieprawidłowych pozycji i przedłużony zostanie termin zwrotu należności z tytułu refundacji.
Pliki xml będą podlegały weryfikacji po poprawnym przesłaniu za pomocą Portalu Świadczeniodawcy, poprzez opcjonalność zawartą w panelu
Refundacja Leków (przekazanie danych o zrealizowanych lekach). Z chwilą, kiedy apteka uzyska odpowiedź, że przesłany plik nie zawiera błędów, należy oczekiwać na pojawienie się komunikatu (do kilkunastu minut od przesłania pliku) o wynikach weryfikacji w Panelu
Nowości. Dopiero uzyskane potwierdzenie wyników weryfikacji będzie oznaczało, czy przesłany plik jest wolny od błędów. W przypadku ponownego przesłania poprawionego pliku xml, powtarza się procedurę związaną z przesyłaniem pliku przez Portal Świadczeniodawcy analogicznie jak opisano to powyżej. W przypadku aptek, które nie korzystają z internetowej formy sprawozdawczości, informację o błędach w wyniku weryfikacji będą ekspediowane pocztą, tak jak ma to miejsce dotychczas w przypadku niezgodności finansowych. Sposób odczytywania informacji o wynikach weryfikacji na Portalu Świadczeniodawcy został określony
w zał. Nr 1. [ załącznik do pobrania ]
Informujemy ponadto, że Wydział Gospodarki Lekami MOW NFZ planuje również wykonywanie weryfikacji okresowych pod kątem błędów informacyjnych, weryfikacje będą przeprowadzane w trybie kwartalnym i nie będą skutkować przesuwaniem terminów płatności dla aptek, sprawdzeniu będą podlegać:
- recepty zrealizowane po zgonie pacjentów
- kody leków w przekazywanych sprawozdaniach (kody inne od kodów EAN lub braki kodów EAN dla leków innych niż recepturowe)
Wyniki tej weryfikacji mają na celu podniesienie jakości sprawozdanych danych oraz kontrolę recept wystawianych po zgonie pacjenta (apteki nie mają możliwości prawnych ani technicznych do weryfikacji PESEL pacjenta). W przypadku gdy przekazany w sprawozdaniu PESEL nieżyjącego Pacjenta będzie pokrywał się z tym oznaczonym na recepcie, wtedy MOW NFZ będzie się zwracał z prośbą do apteki o przesyłanie uwierzytelnionych kserokopii takich recept, a WGL będzie podejmował dalsze działania wyjaśniające (w tym kontrolę ordynacji lekarskich). Kontrola kodów leków ma na celu sprawdzenie, na ile przekazywane pozycje leków bez kodów EAN faktycznie nie posiadają takich kodów, a na ile jest to spowodowane brakami w aptecznych bazach leków. W przypadku błędów lub stwierdzonych braków, apteki będą obligowane do przesyłania cząstkowych plików xml w trybie poprawy.
Wszelkie informacje dotyczące weryfikacji są dostępne pod numerem telefonu: 12 29-88-459