Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr hab. med. Maciej Kowalczyk wyróżniony prestiżową nagrodą Fundacji Project HOPE
12-06-2014
10 czerwca w Waszyngtonie dr hab. med. Maciej Kowalczyk dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego odebrał prestiżową nagrodę Fundacji Project HOPE za rozwój i rozbudowę największego w południowej Polsce szpitala dziecięcego.
Fundacja od połowy lat 70 wspierała szpital na wielu płaszczyznach, kiedy jej działalność została ograniczona szpital nadal kontynuował tak ważną dla każdej placówki medycznej ideę ciągłego rozwoju. Do modernizacji przyczynił się w dużym stopniu nagrodzony w Waszyngtonie dyrektor Maciej Kowalczyk. Warto wspomnieć, że w szpitalu w 2002 r. otwarto Ośrodek Transplantacji, Dziecięce Centrum Oparzeniowe, nowoczesny Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz Oddział Leczenia Żywieniowego. Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat było otwarcie nowego Centralnego Bloku Operacyjnego z Centralną Sterylizatornią i Oddziałem Intensywnej Terapii we wrześniu 2011 roku. W tym samym roku Rada Ministrów zatwierdziła „Program Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011-2016” przyznając na ten cel ponad 201 mln zł.
Fundacja Project HOPE założona w 1958 r. zaangażowana jest w wypracowywanie długotrwałych rozwiązań problemów zdrowotnych, kierując się zasadą „pomagaj ludziom tak, aby sami potrafili sobie później pomóc”. Fundacja, kojarzona przez wiele osób ze statkiem SS HOPE - pływającym ośrodkiem medycznym prowadzącym edukację zdrowotną w celu zapewnienia lepszej opieki ludziom na całym świecie,.
Historia jej działalności w Polsce sięga 1974 roku, kiedy to polskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zaprosiło Project HOPE do Polski w celu zapewnienia wsparcia Polsko-Amerykańskiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie. Dzisiaj zajmuje się szkoleniem kadr medycznych, edukacją zdrowotną oraz pomocą humanitarną w ponad 35 krajach. Nagroda Fundacji jest uważana za jedną z najważniejszych wyróżnień w medycynie. Jej fundatorzy chce nagrodzić „cichych bohaterów, którzy dbają o zdrowie i ochronę najbardziej potrzebujących pacjentów na całym świecie”.