Dla świadczeniodawcy

Dla Świadczeniodawców

Komunikaty

Wykonywanie badań w kierunku HIV u kobiet ciężarnych

16-06-2014

Wykonywanie badań w kierunku HIV u kobiet ciężarnych


Oddział Funduszu, w związku z pismem Ministerstwa Zdrowia, wskazującym na zbyt niski poziom wykonywania badań w kierunku HIV u kobiet ciężarnych, przypomina, że zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012, poz. 1100), badanie w kierunku HIV jest jednym z badań zalecanych do wykonania w trakcie opieki sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży.
W okresie ciąży zalecane jest dwukrotne badanie w kierunku zakażenia HIV, tzn. do 10 tygodnia ciąży i pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży. Pojęcie „zalecane” oznacza, że obowiązkiem lekarza jest skierowanie kobiety ciężarnej na takie badanie. Pojęcia tego użyto w przepisie dlatego, że ciężarna tak jak każdy inny pacjent korzystający z praw określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta, ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody. Dwukrotne badanie ciężarnej w kierunku zakażenia HIV, znajduje się w katalogu zalecanych badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, pośród innych badań, takich jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu czy badanie ultrasonograficzne.
Podkreślić należy, że świadczenia profilaktyczne i działania w zakresie promocji zdrowia oraz badania diagnostyczne i konsultacje medyczne, wykonywane u kobiet w ciąży są świadczeniem gwarantowanym, finansowanym w pełnym zakresie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1413) stosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem jest warunkiem realizacji świadczenia związanego z poradą specjalistyczną w zakresie położnictwa i ginekologii.
W historii choroby ciężarnej należy odnotować skierowanie na badanie w kierunku HIV, a w przypadku odmowy przez pacjentkę wykonania tego badania należy dokonać w historii choroby stosownego wpisu autoryzowanego własnoręcznym podpisem przez kobietę.
 
 
 
Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej MOW NFZ

tel. 12 29 88 274, 269,174, 153, 173

Wszystkie aktualności