Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Dla Świadczeniodawców
Dyrekcja Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie oświadcza, że w Małopolsce postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2011 i lata następne prowadzone są zgodnie z przepisami prawa przy uwzględnieniu nadrzędnego interesu pacjentów, natomiast placówki medyczne niezadowolone z rozstrzygnięć Komisji Konkursowych mają prawo skorzystać z przysługujących im środków ochrony prawnej określonych w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mają one na celu zarówno ochronę słusznych interesów podmiotów biorących udział w postępowaniach, jak i weryfikację rozstrzygnięć, w tym eliminację możliwych błędów i omyłek, które zawsze mogą w takich sytuacjach wystąpić. Każdy system prawny przewidujący środki zaskarżenia zakłada wręcz, że ze stosowaniem prawa nie jest związana nieomylność.
Jeżeli jakikolwiek podmiot biorący udział w postępowaniach skorzysta ze służących mu środków ochrony prawnej, będą one przez Dyrektora MOW NFZ wnikliwie i obiektywnie rozpatrzone, a gdyby placówka medyczna była nadal niezadowolona z rozstrzygnięcia, może ona żądać dalszej jego weryfikacji przez Prezesa NFZ i sądy administracyjne. Ze swej strony NFZ czyni starania, by interesy wszystkich podmiotów biorących udział w postępowaniach były należycie zabezpieczone i by, w miarę możliwości, podmiotom były wyjaśniane motywy rozstrzygnięć, z których oczywiście nie wszyscy mogą być w równym stopniu usatysfakcjonowani.